W marcu ze snu budzą się pierwsze rośliny i owady, ptaki powracają z ciepłych krajów, w powietrzu czuć ożywczą zmianę, a Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? tradycyjnie pyta o aktualną kondycję świata i człowieka! Podczas tegorocznej edycji, na którą zapraszamy od 14 do 17 marca 2024, nie zabraknie okazji do nowych odkryć, inspirujących spotkań, rozmów, refleksji, wzruszeń, nostalgicznych wspominek, ale też oczyszczającego śmiechu.

Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? 2024

14–17 marca 2024
Kino Forum / Klub Fama, ul. Legionowa 5
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
bilety na wydarzenia do kupienia w kasach kina Forum (ul. Legionowa 5) i CLZ (ul. Warszawska 19) oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl

 

🗞📰 Underground Independent 2024 – festiwalowa gazeta

 

Program festiwalu

14 marca 2024

12:00 Kino Forum, bilet: 18 zł
film ZIARNO ŚWIADOMOŚCI (Polska 2023, 60’) reż. Rafał Smykowski, Filip Konecki + spotkanie z twórcami WIĘCEJ

17:00 Kino Forum, bilet: 18 zł
film ORLANDO – MOJA POLITYCZNA BIOGRAFIA (Francja 2023, 98′) reż. Paul B. Preciado WIĘCEJ

18:30 Foyer Forum, wstęp wolny
wernisaż wystawy MICHAŁ CIRUK: CIRYZM WIĘCEJ

19:00 Kino Forum, bezpłatne wejściówki (szczegóły w wydarzeniu)
film CZY PAMIĘTASZ TEN BIAŁYSTOK? (Polska 2023, 45′) reż. Cezary Chwicewski + spotkanie z reżyserem i dyskusja SCENY Z ŻYCIA. BIAŁYSTOK 1985-2005 – prowadzenie: Andrzej Bajguz WIĘCEJ

21:30 Kino Forum, bezpłatne wejściówki (dostępne 9 marca w godz. 17:00-19:00 w kasie kina)
film CZY PAMIĘTASZ TEN BIAŁYSTOK? (Polska 2023, 45′) reż. Cezary Chwicewski – pokaz dodatkowy!


15 marca 2024

17:00 Kino Forum, bilet: 18 zł
film APOLONIA, APOLONIA (Dania, Polska, Francja 2022, 116’) reż. Lea Glob WIĘCEJ

19:15 Kino Forum, bilet: 18 zł
film CZTERY CÓRKI (Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunezja 2023, 107’) reż. Kaouther Ben Hania WIĘCEJ

21:00 Klub Fama, bilet: 30 zł
koncert NINJA EPISKOPAT WIĘCEJ


16 marca 2024

16:00 Kino Forum, bilet: 18 zł
film WEJŚCIE KLONÓW BRUCE’A LEE (USA 2023, 100’) reż. David Gregory, z prelekcją Moniki Stolat, dyrektorki SPLAT!FILMFESTIVAL WIĘCEJ

18:00 Kino Forum, bilet: 18 zł
film IMAGO (Polska, Holandia, Czechy 2023, 113’) reż. Olga Chajdas + rozmowa z Leną Górą (skype) WIĘCEJ

21:00 Klub Fama, bilet: 30 zł
koncert JARZMO WIĘCEJ

 

17 marca 2024

12:00–14:00 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, bilet: 30 zł/dziecko + opiekun
warsztaty rodzinne DIY: POD WŁASNYM DASZKIEM / prowadzenie Małgorzata Tarasewicz-Wosik WIĘCEJ

16:00 Klub Fama, bilet: 10 zł
film / podlaska premiera dokumentu interaktywnego SZKOŁA, ŚWIAT (Polska 2023, 45’) reż. Iga Łapińska -– prowadzenie: Iga Łapińska i Jacek Szczepanek WIĘCEJ

17:30 Kino Forum, bilet: 18 zł
film TYLE CO NIC (Polska 2023, 93′) reż. Grzegorz Dębowski + spotkanie z twórcami WIĘCEJ

Festiwalowi towarzyszy prezentowana w klubie Fama wystawa prac Wojciecha Stefańca, autora identyfikacji tegorocznego festiwalu.

Więcej o tegorocznym festiwalu:

W ramach filmowej części festiwalu pokażemy dziewięć dokumentów i fabuł, które – mamy nadzieję – wzbudzą spore emocje widzów. Będzie okazja by o nich podyskutować podczas spotkań z twórcami. Zaczniemy od premiery filmu Czy pamiętasz ten Białystok? – onirycznej podróży po stolicy Podlasia z czasów, gdy nie było jeszcze galerii handlowych, aplikacji do zamawiania jedzenia, hybrydowych samochodów i paznokci. Film, który wyreżyserował Cezary Chwicewski, powstał z autentycznych nagrań wideo z lat 1985-2005, użyczonych twórcy przez białostoczan.

Ziarno świadomości w reż. Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego opowiada o rolnictwie szanującym naturę, różnorodność biologiczną i dbającym o nasze największe dziedzictwo – stare odmiany nasion. Porusza kwestię podstawy naszego bezpieczeństwa żywnościowego – lokalnej przetwórczości, spółdzielczości i świadomej współpracy konsumenta z rolnikiem kochającym i troszczącym się o kondycję gleb.

Orlando – moja polityczna biografia Paula B. Preciado to manifest wolności, radości i godności, donośny głos za prawem do samostanowienia oraz prawdziwy rollercoaster emocji, troski i czułości. Film opowiada się za kulturotwórczą siłą sztuki, a zarazem krytycznie reinterpretuje aktualne dyskursy dotyczące biowładzy, patriarchalnego kapitalizmu, nekropolityki, feminizmu i teorii queer.

Polecamy także dzieło tunezyjskiej twórczyni Kaouther Ben Hani, zrealizowane w oryginalnej formie, łączącej fabułę, dokument, policyjną rekonstrukcję i psychodramę. Cztery córki to szalenie odważne wyznanie wiary w siłę, wytrwałość i solidarności kobiet, film poruszający, chwilami konfrontacyjny i na pewno prowokacyjny.

Apolonia, Apolonia duńskiej reżyserki Lei Glob to wielopoziomowy, powstający przez 13 lat intymny i pełen emocji portret niezwykle barwnej bohaterki, starającej się odnieść sukces jako malarka.

Z kolei film Tyle co nic rzuci nas w wir aktualnych dziś protestów rolniczych. Obsypany nagrodami na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni debiut Grzegorza Dębowskiego to międzygatunkowy, poruszający się między kryminałem, kinem psychologicznym i obyczajowym, trzymający w napięciu dramat społeczny.

Imago Olgi Chajdas to mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz kobiecy portret, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było! Ten postpunkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej lepszego życia w PRL-u jest opowieścią o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. A wszystko to na tle buntowniczej trójmiejskiej sceny muzycznej końca lat 80., będącej kulturalnym i społecznym fenomenem tego okresu i zapowiedzią rewolucyjnych zmian w Polsce.

Premierowo – na Podlasiu – zaprezentujemy interaktywny dokument Szkoła, świat. Jego reżyserka Iga Łapińska wychowała się w podlaskich Chlebiotkach, a po 20 latach wróciła tam z kamerą. Wykorzystując multimedialną formę i wielopoziomowy dźwięk, stworzyła czułą, ale i zabawną opowieść o wspólnocie, rozwoju, awansie i sprawczości, o kompetencjach, zanurzeniu w przyrodzie, gościnności, ale też konfliktach, kompleksach, niemocy, rozpadzie i atomizacji.

Wytchnieniem od poważnych tematów będzie Wejście klonów Bruce’a Lee Davida Gregory’ego, film o legendzie, która nawet po śmierci działa na wyobraźnię fanów, opowieść o jego imitatorach, którzy mimo talentu nie mogli rozwinąć skrzydeł, wreszcie o zjawisku, które rozlało się na całą planetę!

Muzyczne odkrycia to coś, na co zawsze można liczyć podczas naszego festiwalu!
I tak na scenie Famy pojawi się energetyczny i bardzo świeży na polskiej scenie zespół Ninja Episkopat – „nieślubne dziecko pandemii, social mediów i wszechogarniającej nudy”. Trio, które tworzą: Patrycja „Paczi” Wybrańczyk (perkusja), Mojżesz „Moses” Tworzydło (gitara, elektronika) i Alex „WhatYouSee” Clov (saksofony, elektronika) powstało w marcu 2021. Ich brzmienie to ciekawe połączenie muzyki improwizowanej, elektroniki i muzyki rozrywkowej, a wyjątkowa stylistyka godzi ze sobą zarówno subtelność, jak i prymitywizm.

Drugim projektem, jaki zaprezentujemy, będzie nawiązujące brzmieniem do współczesnej muzyki gitarowej, stoner rocka i polskiej muzyki tradycyjnej Jarzmo. Duet, tworzony przez Piotra Aleksandra Nowaka (nyckelharpa) i Kasię Bobik (perkusja) równie dobrze odnajduje się na scenie zadymionego rockowego klubu, jak i na szalonej folkowej potańcówce pod strzechą. Tej wiosny ma się ukazać debiutancki album zespołu, „Antropocen”.

Tegoroczną oprawę graficzną festiwalu stworzył Wojciech Stefaniec, rysownik komiksowy, grafik, plakacista, autor okładek do książek i albumów muzycznych. Wystawę jego prac widzowie zobaczą w klubie Fama. W foyer kina Forum zostanie zaprezentowana wystawa obrazów i grafik Ciryzm znanego białostockiego rapera, poety i malarza Michała Ciruka.

Nie zabraknie też okazji do wspólnej twórczej zabawy – razem ze scenografką i kostiumografką Małgorzatą Tarasewicz-Wosik podczas rodzinnych warsztatów stworzymy unikatowe czapki z daszkiem, chroniące przed słońcem.

Zapraszamy!

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”