W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na koncert zespołu

NINJA EPISKOPAT

15 marca 2024, godz. 21:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 30 zł – w kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl

Nieślubne dziecko pandemii, social mediów i wszechogarniającej nudy!

 

Ninja Episkopat, czyli Patrycja “Paczi” Wybrańczyk, Igor Wiśniewski i Alex “WhatYouSee” Clov, spotkali się w marcu 2021 roku. Ich bogate muzyczne doświadczenie zaowocowało wykrystalizowaniem się wyjątkowej stylistyki, w której zgodnie ze sobą koegzystują subtelność i prymitywizm. W tej pozornej sprzeczności dopatrują się pierwotnych wartości muzyki jazzowej, na których powstał ten gatunek. Brzmienie projektu to efekt spotkania muzyki improwizowanej, elektroniki i muzyki rozrywkowej.

W 2022 roku trio zadebiutowało EPką “God Save The Queer”, z której materiał można było usłyszeć na koncertach w całej Polsce, w tym na słynnym festiwalu “Soundrive”.
Rok później, nakładem Audio Cave, ukazał się najnowszy koncepcyjny krążek “All Thoughts Are Bad Thoughts” i utwory z niego mogli usłyszeć już nie tylko polscy słuchacze, ale także bywalcy koncertów w Czechach i Niemczech.

O płycie “All Thoughts Are Bad Thoughts”: “Lata 20. XXI wieku to powtórka lat 60., z tym, że nie widzimy tu naiwnej historii o Lecie Miłości, tylko raczej Helter Skelter. Polaryzacja społeczna, kryzys klimatyczny i ekonomiczny, wojna, kult szemranych autorytetów i adwent nowych technologii jak AI, to dystopijna pożywka dla wyobraźni Ninja Episkopat, aby przedsięwziąć dźwiękowy atak na wrażliwość słuchacza.”

Patrycja Wybrańczyk – perkusistka. Obecnie studiuje na Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo. Współtworzy m.in. polsko-norweski kwartet PESH, Ninja Episkopat oraz wielokrotnie nagradzany kobiecy zespół O.N.E. Koncertuje na polskich i europejskich scenach jazzowych, m.in. na Athens Jazz Festival (Grecja), Vinnytsia Jazz Festival (Ukraina), Opus Jazz Club (Węgry), Oslo Jazz Festival (Norwegia), Aarhus Jazz Festival, Copenhagen Jazz Festival (Dania). Brała też udział w innych projektach muzycznych, np. w sesji nagraniowej w ramach “Cracow Music Hub” organizowanej przez wybitnego gitarzystę Szymona Mikę czy w działaniach z pogranicza różnych dziedzin artystycznych, takich jak choćby współpraca z Martą Ziółek przy “One Woman Show” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim. Wraz z Kamilą Drabek, w internetowym radiu JAZZKULTURA prowadzi autorską audycję “Rozmowy Przegrane”.

Igor Wiśniewski – warszawski gitarzysta, kompozytor i producent głęboko zanurzony w obszarach projektowania dźwięku, eksperymentalnych tekstur i avant-garde. Jako kluczowy
członek zespołu poza-gatunkowego EKUZ, obok Grzegorza Tarwida i Krzysztofa Szmańdy, zadebiutował imponującym albumem “Gardening / Welding” (2021). Oprócz współpracy w ramach tego zespołu, stworzył sugestywny instrumentalny minialbum “Piosenki lunaparkowe” we współpracy z Janem Pieniążkiem i Michałem Rutkowskim. Często współpracuje z takimi uznanymi postaciami jak Macio Moretti, Dominik Strycharski czy Piotr Bukowski.

Alex Clov – początkowo samouk, swoją przygodę ze sformalizowaną edukacją rozpoczął najpierw na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
w klasie saksofonu, a ostatecznie podjął studia w Kopenhadze w Rhythmic Music Conservatory. Obecnie gra w takich projektach jak Ninja Episkopat, Niechęć, The Afronauts, Blake x Listopad.