W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na koncert zespołu

JARZMO

16 marca 2024, godz. 21:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 30 zł – w kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl

JARZMO to niesiona przez duet muzyków oniryczna wizja przedapokaliptycznego świata – zamglonego, zimnego i tonącego w elektrośmieciach, w którym wciąż rozbrzmiewa melodia oberka zagrana przed stu laty przez wiejskiego grajka na skraju pola… A jak to w snach bywa, obok przechadza się absurdalnie spokojnie Strawiński, gawędząc z Bachem.

Duet tworzą Piotr Aleksander Nowak (nyckelharpa, wokal) i Katarzyna Bobik (perkusja, wokal). Brzmieniem nawiązują w równym stopniu do współczesnej muzyki gitarowej, stoner rocka, co do polskiej muzyki tradycyjnej, dzięki czemu świetnie się odnajdują zarówno na scenie zadymionego rockowego klubu, jak i na folkowej potańcówce pod strzechą.

Podstawowym “zapalnikiem” do powstania projektu był instrument – nyckelharpa, wykonana dla Piotra przez jego żonę, Monikę Sobolewską, w ich wspólnej pracowni lutniczej. “Nyckela” (jak ją pieszczotliwie nazywamy) okazała się być brakującym ogniwem na muzycznej ścieżce Piotra, który zaczynał jako gitarzysta klasyczny, później realizator dźwięku, a obecnie spełnia się jako eksperymentujący lutnik i konstruktor. Do duetu zaprosił perkusistkę Kasię Bobik, która wniosła swoje doświadczenie muzyczne z poprzednich projektów okołojazzowych, funkowych i rockowych. Muzyków połączyło zamiłowanie do muzyki tradycyjnej i wszelkich jej współczesnych interpretacji.

Zespół powstał pod koniec 2022 roku jako próba zbudowania jak najpełniejszego brzmienia za pomocą tylko dwóch instrumentów, co ewoluowało naturalnie w stronę brudnego industrialu z folkowym sznytem nadawanym przez charakterystykę nyckelharpy. To połączenie okazało się być dobrym tłem sonicznym dla idei stojącej za nazwą zespołu i zamysłem, aby za pomocą muzyki opisywać współczesne problemy globalne, takie jak nadprodukcja, przeludnienie i kryzys klimatyczny. Nostalgia za czasami naszych przodków, żyjących w zgodzie z rytmem natury, zamieniła się w narastający gniew na rodzaj ludzki, który obserwujemy w szalonym pędzie ku nieuchronnej klęsce.

Takie tematy będą dominujące na debiutanckim albumie zespołu “Antropocen”, którego premiera planowana jest na wiosnę 2024 roku i z którego materiał można usłyszeć na koncertach. W swojej działalności Jarzmo stawia na DIY: samodzielną produkcję muzyki, instrumentów, wzmacniaczy, mikrofonów oraz merchu.

Podczas pierwszego roku działalności duet zagrał około 20 koncertów, znajdując słuchaczy w przeróżnych środowiskach muzycznych – folkowym (mini trasa z zespołem Daj Ognia), symphonic metalowym i stoner-rockowym (supporty przed zespołami Lyrre, Moonstone, Occult Hand Order) oraz na festiwalach: Grajdół 2023 i 22. Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Współczesnej “Forma” w Rawiczu.