W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz nagradzanego filmu Olgi Chajdas z Leną Górą w głównej roli!
IMAGO + rozmowa z Leną Górą (skype)
16 marca 2024, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 18 zł – w kasie kina Forum i na bilety.bok.bialystok.pl
Imago
Polska 2023, 113′
reż. Olga Chajdas
obsada: Lena Góra, Bogusława Schubert, Michał Balicki, Wacław Warchoł, Mateusz Więcławek
Nagroda FIPRESCI na MFF w Karlowych Warach, Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni, Nagroda za główną rolę kobiecą (Lena Góra) oraz za muzykę (Andrzej Smolik) na FPFF w Gdyni!
Postpunkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL. Opowieść o więzi matki i córki, głodzie wolności, seksie i medytacji. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat osiemdziesiątych, kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce.
Drugi pełny metraż Olgi Chajdas, autorki “Niny”, miał premierę światową na festiwalu w Karlowych Warach. “Imago” to mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz portret kobiety, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było!
Lena Góra – aktorskie szlify zdobywała na scenach teatrów alternatywnych – najpierw w rodzinnym Gdańsku, a następnie w Londynie i Nowym Jorku. Polscy widzowie znają ją z nagrodzonego Orłem serialu „Król” Jana P. Matuszyńskiego oraz filmów „Noc w przedszkolu” Rafała Skalskiego, „Święty” Sebastiana Buttnego i „Roving Woman” Michała Chmielewskiego, którego była także scenarzystką i producentką u boku samego Wima Wendersa.
“Imago”, za którego scenariusz została wyróżniona podczas 72. festiwalu w Cannes, jest dla niej niezwykle osobistą historią, inspirowaną życiem jej mamy – trójmiejskiej artystki Eli “Malwiny” Wyczyńskiej. To wykrzyczana ostrym, punkowym głosem opowieść o świecie przełomu lat 80. i 90., w którym sztuka staje się sposobem na emancypację oraz antidotum na szarość i beznadzieję schyłkowego PRL-u.
Premiera filmu miała miejsce na MFF w Karlovych Varach, gdzie wyróżniono go Nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Zdaniem recenzentów, Górze udało się stworzyć „jedną z najbardziej wyrazistych postaci kina arthouse’owego ostatnich lat”. Kreacja ta przyniosła jej Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (gdzie „Imago” otrzymało również Srebne Lwy oraz Nagrodę za muzykę autorstwa Andrzeja Smolika), a także nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i nominację do Orłów. W ubiegłym roku toruński festiwal Tofifest uhonorował ją Złotym Aniołem za „niepokorność twórczą”.