38. Jesień z Bluesem, najstarszy i jeden z najbardziej lubianych festiwali bluesowych w Polsce, organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury, odbędzie się od 23 do 26 listopada 2023 roku!

Na pomysł powołania do życia imprezy wpadł Ryszard „Skiba” Skibiński, lider Kasy Chorych. W tym roku, 4 czerwca, minęło 40 lat od śmierci artysty. To właśnie determinacja „Skiby” sprawiła, że festiwal faktycznie powstał i po raz pierwszy odbył się w listopadzie 1978 roku. Koncerty odbyły się wówczas w klubie Sepularium, Promenadzie i Klubie Rozrywki KRĄG. W kolejnych latach blues rozbrzmiewał m.in. w filharmonii i teatrze, a później – już na stałe – w Forum i Famie. Przypomnijmy, że podczas pierwszej Jesieni wystąpili: Kasa Chorych, Irjan, Martyna Jakubowicz, Michał Łuszczyński i Mr. Olek Country Band.

Po 11. edycji festiwalu, w 1988 roku, zawieszono organizowanie imprezy. Reaktywowano ją w 1996 roku i od tego czasu – z wyjątkiem 2020 roku, gdy została odwołana z powodu pandemii – odbywa się regularnie.

Kilkudniowa muzyczna impreza odbywa się zawsze w listopadzie, nieodmiennie gromadząc tłumy fanów bluesa nie tylko z Białegostoku, ale i całego kraju. Można podczas niej usłyszeć bluesa akustycznego, elektrycznego, blues-rocka, gospel, boogie, jump czy swingującego rhythm’n’bluesa.

Jesień z Bluesem to nie tylko muzyka. Organizowane są także wystawy fotograficzne, spektakle muzyczne, projekcje filmowe i spotkania, a z ratuszowej wieży można usłyszeć bluesowy hejnał, którego twórcą jest muzyk i harmonijkarz Tomek Kamiński.

Do zobaczenia w listopadzie w Białymstoku! Więcej informacji – wkrótce.