W ramach 38. Jesieni z Bluesem zapraszamy na koncert

The Tricky Things

26 listopada 2023, godz. 13:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 35 zł, karnet na cały festiwal: 240 zł – w kasach Forum i Centrum im. L. Zamenhofa oraz na stronie bilety.bok.bialystok.pl

The Tricky Things przełamuje schematyczne podejście do bluesa i udowadnia, że błękitne dźwięki mogą kołysać i budzić emocje dziś równie mocno, co 100 lat temu!

Grupa powstała w 2021 roku z inicjatywy Pauliny Jeżewskiej – aktorki (związanej z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Variété w Krakowie i Telewizją Puls) i wokalistki, wielbicielki korzennych dźwięków. Początkowo skład grał pod nazwą Projekt Kobiety Bluesa, gdyż jego repertuar składał się z utworów wielkich bluesowych artystek, takich jak m.in.: Ma Rainey, Bessie Smith, Memphis Minnie, Etta James czy Koko Taylor. Podsumowaniem tego etapu działalności artystycznej jest wydana latem 2023 roku debiutancka płyta „Love Is”. Obecnie zespół jest w trakcie prac nad autorskimi kompozycjami, które można już usłyszeć podczas koncertów.

The Tricky Things wyróżnia rozwijanie instrumentalnej warstwy utworów i przełamywanie schematycznego podejścia do bluesa. Czerpie inspiracje z różnych gatunków muzycznych, proponując nie tylko porywające riffy gitarowe, ale także awangardowe solówki na harmonijce, afro-kubańskie partie rozbudowanej sekcji rytmicznej oraz wyjątkowe współbrzmienie sekcji dęto-dmuchanej, w której można usłyszeć trąbkę/flugelhorn oraz harmonijki ustne.

Nazwa grupy wzięła się od tytułu utworu, który był jednym z pierwszych, jakie razem zagrali – „Tricky Thing” z repertuaru niemieckiej bluesowej wokalistki Jessy Martens. „Ta piosenka została z nami, bo nadal nas inspiruje. Znalazła się też na naszej debiutanckiej płycie i za każdym razem, gdy gramy ją na koncertach, odkrywamy w niej coś nowego” – mówi Paulina Jeżewska. To również nawiązanie do otaczającej nas rzeczywistości, do zagubienia jakie może czuć człowiek w dzisiejszych niespokojnych czasach, gdzie wszystko jest skomplikowane – relacje, kariera, polityka…
The Tricky Things za pomocą muzyki tworzą alternatywny, fantazyjny świat, w którym słuchacze mogą się schronić.

Muzycznie i prywatnie członkowie grupy związani są z Wrocławiem, gdzie regularnie koncertują. The Tricky Things mają również na koncie występy na festiwalach, m.in.: Las Woda & Blues (Grand Prix oraz nagroda specjalna), Suwałki Blues Festival, Harmonisko – Wesołogórska Fiesta w Wetlinie, Vertigo Summer Blues Festival we Wrocławiu, Bluesowy Wałbrzych czy Fosa Blues w Świebodzinie.

Skład zespołu:
Paulina Jeżewska – wokal
Maciej Knop – gitara
Maciek Mandrykowski – gitara basowa
Sebastian Pachecki – trąbka, flugelhorn
Mieszko Służewski – harmonijki ustne, conga
Tomasz Burzyński – perkusja