Razem z Prezydentem Miasta Białegostoku i parafią rzymskokatolicką pw. Wniebowzięcia NMP zapraszamy na

XXVIII Katedralne Koncerty Organowe

30 czerwca – 18 sierpnia 2023
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

 

Na odbiór muzyki organowej w białostockiej archikatedrze składają się wrażenia wynikłe z atmosfery świątyni, z jej architektury, ze wspaniałości znajdujących się w niej zabytków oraz pięknego dźwięku organów. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku jest miejscem skłaniającym do szczególnej refleksji. Świątynia usytuowana w sercu naszego miasta była świadkiem wielu ważnych wydarzeń naszej diecezji, jak i naszego miasta i regionu. Recitale organowe odbywające się od 1996 roku pod nazwą Katedralne Koncerty Organowe przyczyniają się do przypomnienia i ugruntowania roli, jaką w życiu kulturalnym Polski pełniły i nadal pełnią katedry i są jednym z nieskończenie wielu świadectw chrześcijańskich korzeni Europy.

Szanowni Państwo!

Z wielką radością zapraszam na kolejną edycję koncertów, które od czerwca do sierpnia odbywać się będą w białostockiej katedrze. To już dwudziesty ósmy rok, gdy mamy okazję obcować z tą wyjątkową i niepowtarzalną muzyką. Szczególną radość wyrażam z obecności Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku pod kierunkiem charyzmatycznego dyrygenta prof. Edwarda Kulikowskiego, który zainauguruje tegoroczny festiwal. Chór w ubiegłym roku obchodził jubileusz 45-lecia działalności, jednak z przyczyn od nas niezależnych nie mógł wystąpić w zeszłorocznym cyklu. Nie zabraknie także muzyki wokalnej i recitali organowych w wykonaniu najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów.

Żywię głęboką nadzieję, że program tegorocznego festiwalu zostanie życzliwie przyjęty przez melomanów. Wszystkim życzę niezapomnianych wrażeń.

Kierownik artystyczny
Katedralnych Koncertów Organowych
dr hab. Józef Kotowicz

 

Program:

Koncerty towarzyszące (wstęp wolny):

  • kościół św. Kazimierza w Białymstoku, ul. Świętego Kazimierza 2
    16 lipca 2023, godz 19:00: Stanislav Šurin – organy / Słowacja
    13 sierpnia 2023, godz 19:00: Jakob Lorentzen – organy / Dania
  • kościół MB Fatimskiej w Białymstoku, ul. Kraszewskiego 15B
    23 lipca 2023, godz 18:50: Radosław Marzec – organy / Bydgoszcz
    20 sierpnia 2023, godz 18:50: Peter Ouwerkerk – organy / Holandia

 

Organizatorzy:
Prezydent Miasta Białegostoku
Parafia Rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia NMP w Białymstoku
Białostocki Ośrodek Kultury

Patronat medialny:
Radio i
Drogi Miłosierdzia
Białystok Online
Polskie Radio Białystok

Sponsor:
kwiaciarnia Jaśmin

Projekt grafiki:
Weronika Konopka