Zapraszamy na koncert Chóru Akademickiego Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrygenturą Edwarda Kulikowskiego i organisty Józefa Kotowicza w ramach XXVIII Katedralnych Koncertów Organowych.

30 czerwca 2023, godz. 19:15
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

pełny program XXVIII Katedralnych Koncertów Organowych

 

Chór Akademicki Uniwersytetu w Białymstoku

Istnieje od 1976 roku, tworzą go studenci i absolwenci uniwersytetu. Od 1977 roku dyrygentem i kierownikiem artystycznym zespołu jest prof. Edward Kulikowski. Chór początkowo specjalizował się w wykonywaniu literatury muzycznej a cappella, później rozszerzył repertuar o dzieła oratoryjne. Uczestniczył w wielu krajowych oraz zagranicznych konkursach i festiwalach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Uniwersyteccy śpiewacy regularnie uczestniczą w tournées koncertowych po Europie, m.in. we Francji, Niemczech, Austrii, Belgii, Czarnogórze, Czechach, Grecji, Holandii, Szwajcarii, Włoszech i Watykanie.

Chór przywiązuje wielką wagę do propagowania muzyki polskiej – wykonuje utwory kompozytorów dawnych (jak Mikołaj Gomółka, Wacław z Szamotuł, Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Bartłomiej Pękiel, Mikołaj Zieleński) i współczesnych (Tadeusz Szeligowski, Romuald Twardowski, Jan Krenz, Józef Świder, Juliusz Łuciuk, Henryk Mikołaj Górecki). W repertuarze posiada pełnospektaklowe programy (koncerty kolęd i pastorałek, pieśni patriotyczne, musica sacra i negro spirituals), które są systematycznie odświeżane i wykonywane w białostockich kościołach.

Chór od lat współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską, uczestnicząc w wykonaniu wielu dzieł oratoryjnych, m.in. Bacha, Haendla, Beethovena, Mahlera, Brucknera, Bizeta, Dvořáka, Mozarta i Orffa. Wykonywał także „Requiem” Mozarta, Verdiego, Faurégo i Brahmsa.

Współpracował z polskimi i zagranicznymi orkiestrami symfonicznymi, znanymi artystami (m.in. Jadwiga Rappé, Olga Pasiecznik, Bogna Sokorska, Barbara Zagórzanka, Jerzy Knettig, Marcin Szczyciński, Artur Stefanowicz, Cezary Szyfman, Adam Zdunikowski) i dyrygentami (Charles Olivieri Munroe, Madelaine Griffaton, Marc Dubois, Paul Leddington Wright i sir David Wilcocks). Ma na koncie wiele nagrań radiowych i telewizyjnych, wydał też kilka płyt.

W 2012 roku chór został laureatem LXV Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka w kategorii nagroda artystyczna za propagowanie w Polsce i za granicą muzyki polskiej, sakralnej i polskich pieśni patriotycznych.

 

Józef Kotowicz

Białostocki organista i pedagog. Adiunkt na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku, wykładowca w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku w zakresie gry na organach i improwizacji organowej. Laureat Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kamieniu Pomorskim (1994 r.). Członek Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Białymstoku. Kierownik artystyczny odbywających się od 1996 roku w białostockiej bazylice Katedralnych Koncertów Organowych. Ma w dorobku pięć płyt.

Uczestniczy w licznych krajowych i zagranicznych festiwalach organowych. Regularnie koncertuje w krajach skandynawskich, wielokrotnie występował w Słowacji, Niemczech, Holandii, Estonii, Irlandii, Włoszech, Litwie, Białorusi i Rosji. Pięciokrotnie odbył tournée koncertowe w USA.

 

Program:

  • część a capella
    • Edward Kulikowski – Alleluja (2021 r.)
    • Eric Whitacre (1970 r.) – Lux Aurumque
    • Piotr Jańczak (1972 r.) – Kyrie
    • Charles Villiers Stanford (1852-1924 ) – The Blue Bird
    • Johannes Matthias Michel (1999 r.) – Jubilate
  • Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – IV Sonata B-dur
  • Edward Elgar (1857-1934) – Marsz D-dur op.39 mr. 1 (aranżacja William Stickles)
  • Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Jesus bleibet meine Freude BWV 147
  • Gabriel Faure (1845-1924) – Cantique de Jean Racine op.11
  • Tomaso Albinoni (1671-1751) – Adagio g-moll
  • Georg Friedrich Händel (1685-1759) – Messias: Halleluja