Zapraszamy na koncert słowackiego organisty i kompozytora Stanislava Šurina w ramach XXVIII Katedralnych Koncertów Organowych.
14 lipca 2023, godz. 19:15
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)
pełny program XXVIII Katedralnych Koncertów Organowych
Stanislav Šurin
Gry na organach uczył się w konserwatoriach w Bratysławie i Wiedniu oraz w bratysławskiej Akademii Muzyki i Teatru. Uczestniczył w wielu ważnych nabożeństwach (m.in. inauguracje słowackich prezydentów, wizyta papieża Jana Pawła II). Jako solista wielokrotnie występował ze Słowacką Orkiestrą Filharmoniczną i Orkiestrą Symfoniczną Słowackiego Radia. Był solistą na premierowym wykonaniu „Mszy głagolickiej” Leoša Janáčka na Tajwanie przy akompaniamencie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Tajwanu w 2000 roku. Występował w wielu krajach Europy, w Japonii, USA, Meksyku, Kanadzie, Rosji, Uzbekistanie i Kazachstanie.
Wydał kilka solowych albumów organowych, organizował konferencje naukowe, był redaktorem naczelnym magazynu „Adoramus Te” poświęconego muzyce liturgicznej, organizował festiwale organowe w Trnawie, Pieszczanach, Skalicy i katedrze św. Marcina w Bratysławie. W latach 2006-2008 był diecezjalnym muzykiem archidiecezji bratysławskiej. Od 2002 roku uczy gry na organach w Katolickim Uniwersytecie w Rużomberku. Jest konsultantem ds. restauracji historycznych organów i budowy nowych instrumentów. Zajmuje się również komponowaniem, jest autorem „Mszy Trnawskiej” i kilku innych utworów bazujących na tekstach liturgicznych, a także muzyki do francuskiej i słowackiej poezji.
W 2009 roku został nagrodzony przez stowarzyszenie Ars Arte Portas za upowszechnianie twórczości Jana Sebastiana Bacha, w 2016 roku otrzymał nagrodę „Fra Angelico” Konferencji Biskupów Słowacji za upowszechnianie chrześcijańskich wartości w słowackiej sztuce.
Program:
- Jan Valach (1925-2019) – wybór i transkrypcja na organy z Pestrý levočský zborník (1660-1670)
- César Franck (1822-1890) – Prélude, fugue et variation
- Mikuláš Schneider-Trnavský (1881-1958) – Preludium f mol
- Percy Whitlock (1903-1946) – Plymouth Suite – Lantana
- Stanislav Šurin (1971)
- A Modale Prelude
- Nostalgia for Alenku
- Fanfare
- Myroslav Skoryk (1938-2020) – Melodia
- Jiří Strejc (1932-2012) – Sonata I. Preludium – Aria – Toccata