Zapraszamy na koncert warszawskiego organisty Mateusza Rzewuskiego w ramach XXVIII Katedralnych Koncertów Organowych.

21 lipca 2023, godz. 19:15
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

pełny program XXVIII Katedralnych Koncertów Organowych

Mateusz Rzewuski

Polski organista, doktor sztuk muzycznych i jeden z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Ukończył uczelnie muzyczne w czterech krajach: studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (klasa organów prof. Andrzeja Chorosińskiego) i w Musikhochschule w Lubece (klasa organów prof. Franza Danksagmüllera), studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu (klasa solowa prof. Christophe Mantoux’a) oraz w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei (klasa mistrzowska prof. Wolfganga Zerera). Stopień doktora sztuk muzycznych uzyskał w 2018 roku w UMFC w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo i Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze św. Krzyża w Orleanie we Francji.

Koncertował w 22 krajach Europy, USA, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Hongkongu i Rosji. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich. Laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: m.in. w Bardzie (2013, I nagroda), Wilnie (2015, II nagroda na VII Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Čiurlionisa) i Białymstoku (2017, I nagroda). Stypendysta prezydenta Warszawy i Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał też stypendia Ministra Nauki oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej, koncertów organowo-kameralnych na Pradze Południe w Warszawie oraz Festiwalu Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej. Od 2021 roku jest członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej.

 

Program:

  • J.G. Walther (1684-1748) – Concerto del Signor Meck h-moll, LV 133: I. Allegro
  • J.S. Bach (1685-1750) – Fuga g-moll, BWV 578
  • M. Rzewuski (1991*) – Improvisation: Andante
  • G. Pierné (1863-1937) – Trois Pièces op. 29: Prélude, II. Cantilène, III Scherzando de concert
  • M. Rzewuski (1991*) – Improvisation: Scherzo
  • F. Nowowiejski (1877-1946) – II Symfonia organowa g-moll, op. 45 nr 2, Preludio festivo