Od ponad dwóch dekad festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? budzi Białystok z zimowego snu, proponując oryginalne i świeże filmy, koncerty, wystawy i spotkania. Tegoroczna 23. odsłona festiwalu to silnie skoncentrowana dawka artystycznych propozycji, które od 16 do 19 marca będą mogli przyjąć widzowie kina Forum i klubu Fama!

W tym roku przygotowaliśmy mnóstwo interesującego, niezależnego kina – poczynając od amatorskich produkcji przez wysokiej próby kino dokumentalne po eksperymentalne gatunkowe hybrydy.
W psychodelicznym animowanym dokumencie Bob Pluj – Nie lubimy ludzi, łączącym komedię i film drogi, żyjący na postapokaliptycznej pustyni (będącej odbiciem umysłu brazylijskiego rysownika Angeliego) stary punk Bob Pluj stanie do walki na śmierć i życie ze swoim kreatorem i jego kryzysem twórczym.
Zabierzemy też widzów w podróż do świata muzyki Matthew Herberta, rewolucyjnego brytyjskiego muzyka elektronicznego, kompozytora i dźwiękowca określanego mianem Briana Eno XXI wieku! Wierzy on w siłę muzyki zdolną obalać rządy. Symfonia hałasu – rewolucja Matthew Herberta portretuje sylwetkę artysty, który – łącząc odgłosy tosterów i pralek z politycznie drażliwymi fragmentami – generuje muzyczne wypowiedzi zdolne realnie wpływać na zastaną rzeczywistość.
Film Niny Menkes Brainwashed: seks, kamera, władza stanie się punktem wyjścia do refleksji nad uprzedmiotowieniem kobiet w branży filmowej, która niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. Menkes dosadnie punktuje to, jak podstawowe techniki filmowe działają na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i poza nim.

Pokażemy także polskie produkcje! Magia, ludowe wierzenia oraz śpiew są głęboko zakorzenione w tożsamości Polski wschodniej. Za sprawą filmu Dzień i noc będącego hybrydą fikcji i dokumentalnej obserwacji zanurzymy się w opowieści o kobiecej przyjaźni oraz czarnej magii. Powrót na ziemię i między bloki zaserwuje nam przedpremierowy pokaz fabularnego debiutu Marcina Filipowicza Braty, co oznacza osiedle, deskę, Syny w słuchawkach, a w tle – intymną i szczerą opowieść o przyspieszonym dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi.

To nie koniec filmowych wrażeń! Delegacja ze Splat!FilmFest ku uciesze fanów szczerego, niskobudżetowego kina przywiezie do Białegostoku prawdziwe perły gatunku. Cicada: byłem nastoletnim horrorem! to amatorski horror o wampirach, w którym z każdego milimetra taśmy bije miłość do kina i entuzjazm zapaleńców, zaś I tak to się żyje na tej wsi, wywołujący ciarki przerażenia na przemian ze wzruszeniem i radością, to dokument, który mógłby zrobić David Lynch z komikami z grupy Monty Pythona. Główny bohater filmu, Charles Carson, filmuje amatorską kamerą wideo codzienne życie na odludnej farmie, dbając o każdy szczegół opowieści, łącznie z rejestracją na taśmie zmarłych członków rodziny.

Na undergroundowej scenie Famy pojawi się artrockowy, psychodeliczny zespół Trupa Trupa, którego twórczość – według Guardiana – to połączenie nieoczywistych melodii i tekstów, penetrujących ciemne zakamarki ludzkiego istnienia. Pitchfork natomiast uważa że Trupa Trupa wnosi poezję i subtelność do psychodelicznego rocka. Tak odmienne recenzje są oczywistym wyzwaniem i motywacją do wyrobienia sobie własnej opinii!
Muzyk i performer Hiob Dylan zabierze nas w podróż tanimi liniami na emigrację zarobkową bądź do raju, w którym kiełbasę serwuje sam Robert Makłowicz, a wszystko to w duchu amerykańskich gatunków muzycznych anti-folk i outlaw country, przy akompaniamencie banjo.
Przed nami również muzyczny wieczór z wrocławskim duetem xDZVØNx łączącym trap, techno, industrial i dark ambient z motywami z rejonów słowiańszczyzny oraz inspiracjami czerpanymi z muzyki sakralnej.

Autorką tegorocznej oprawy graficznej festiwalu jest pochodząca z Bolonii artystka Francesca Colombara, którą cechuje niesamowity psychodeliczny styl magicznych krain i surrealistycznych postaci. W klubie Fama pokażemy wystawę jej komiksów Panic! Dziennik pandemiczny z Włoch – rejestrację życia Diego i Violi podczas trzymiesięcznej kwarantanny w małym mieszkaniu na przedmieściach Bolonii.
Foyer kina Forum przejmie natomiast Plakiat, czyli Maks Bereski – pasjonat kina, „filmożerca”, swoisty kontynuator polskiej szkoły plakatu, łączący pasję projektowania nieruchomych obrazów z miłością do tych ruchomych.

W programie jak zwykle nie zabraknie spotkań z twórcami i pogłębionych dyskusji na temat prezentowanych filmów. Naszymi gośćmi będą m.in.: Maks Bereski (Plakiat), Monika Stolat (Splat!FilmFest), Marcin Filipowicz („Braty”), Łukasz Machowski i Katarzyna Machałek („Dzień i noc”).

Zapraszamy!

Program Festiwalu ¿Underground / Independent? 2023

16–19 marca 2023
Kino Forum / Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety na wydarzenia do kupienia w kasie kina Forum (ul. Legionowa 5), kasie CLZ (ul. Warszawska 19) i na stronie bilety.bok.bialystok.pl


16 marca 2023

18:00 Foyer Forum, wstęp wolny
wernisaż wystawy PLAKIAT Maksa Bereskiego WIĘCEJ

18:30 Kino Forum, bilet: 15 zł
film BOB PLUJ – NIE LUBIMY LUDZI (90’) reż. Cesar Cabral, Brazylia 2021 WIĘCEJ

20:00 Klub Fama, wstęp wolny
wernisaż wystawy PANIC! DZIENNIK PANDEMICZNY Z WŁOCH Franceski Colombary WIĘCEJ

20:30 Klub Fama, bilet: 20 zł
koncert HIOB DYLAN WIĘCEJ


17 marca 2023

17:00 Kino Forum, bilet: 15 zł
film CICADA: BYŁEM NASTOLETNIM HORROREM! (63’) reż. Keil Orion Troisi, USA 2022 + prelekcja Moniki Stolat WIĘCEJ

18:30 Kino Forum, bilet: 15 zł
film I TAK TO SIĘ ŻYJE NA TEJ WSI (75’) reż. Oscar Harding, Wielka Brytania 2022 + prelekcja Moniki Stolat WIĘCEJ

20:30 Klub Fama, bilet: 20 zł
koncert xDZVØNx WIĘCEJ


18 marca 2023

16:00 Kino Forum, bilet: 15 zł
film BRAINWASHED: SEKS, KAMERA, WŁADZA (107’) reż. Nina Menkes, USA 2022 WIĘCEJ

18:30 Kino Forum, bilet: 15 zł
film SYMFONIA HAŁASU – REWOLUCJA MATTHEW HERBERTA (97’) reż. Enrique Sánchez Lansch, Niemcy 2021 WIĘCEJ

20:30 Klub Fama, bilety: przedsprzedaż: 30 zł, w dniu koncertu: 40 zł
koncert TRUPA TRUPA WIĘCEJ


19 marca 2023

15:30 Kino Forum, bilet: 15 zł
film DZIEŃ I NOC (89’) reż. Łukasz Machowski, Katarzyna Machałek, Polska 2021 + spotkanie z twórcami WIĘCEJ

18:00 Kino Forum, bilet: 15 zł
film BRATY (82’) reż. Marcin Filipowicz, Polska 2022 + spotkanie z reżyserem WIĘCEJ

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”