W ramach 23. Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? razem ze Splat!FilmFest zapraszamy na pokaz filmu

I TAK TO SIĘ ŻYJE NA TEJ WSI

17 marca 2023, godz. 18:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 15 zł – w kasach Forum (ul. Legionowa 5) i CLZ (ul. Warszawska 19) + online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

Prelekcja przed filmem: Monika Stolat

I tak to się żyje na tej wsi
Wielka Brytania 2022, 75′ / reż. Oscar Harding/ 16+

Mroczne, ale w miły sposób. To jedna opinia. Druga? „Jak wyjęte z horroru”. Taki właśnie jest ten dokument, który mógłby zrobić David Lynch do spółki z komikami z grupy Monty Python. Jego bohater, Charles Carson, gdyby żył w obecnych czasach, byłby gwiazdą Internetu, jego kolejne filmy zbierałyby miliony wyświetleń i stawałyby się naturalnym tematem rozmowy – niepokojącym, pokręconym, wywołującym ciarki, a przy tym wzruszenie i radość.

Carson w latach 90. filmował amatorską kamerą wideo swoje codzienne życie na odizolowanej farmie w Somerset: narodziny kolejnych cieląt, przygotowania do świąt, konie łapiące go za kapelusz. Ale jego nagrania to nie tylko zapis sielanki. Sfilmował także ciało swojej martwej mamy, które woził na jej wózku inwalidzkim po farmie, a także zwłoki ojca z wciąż szeroko otwartymi oczami. Zmarłym robił też zdjęcia, a za pomocą techniki kolażu dodawał zabawne kwestie w komiksowych dymkach.

Dokument „I tak to się żyje na tej wsi” opowiada o Carsonie, jego pasji do tworzenia domowych filmów, ekscentrycznej osobowości. A także o samotności i pustce, jakie wywołuje śmierć najbliższych. Powstanie filmu zawdzięczamy reżyserowi Oscarowi Hardingowi, który obejrzał kasetę VHS podarowaną jego dziadkowi przez sąsiada – Charlesa Carsona. Były wykładowca na uczelni rolniczej takie taśmy przygotowywał dla wielu sąsiadów. Wysyłał im też ręcznie robione kartki, a kolejne dni swojej egzystencji dokumentował cierpliwie na kasetach VHS. Harding dostrzegł w tych filmach człowieka, który wychodził poza konwenanse, wymykał się sztywnym ramom małej społeczności. Postanowił poprzez rozmowy z jego znajomymi poznać go lepiej, sprawić, by dowiedzieli się o nim inni. A przy okazji w swoim dokumencie zastanowić się co spowodowało, że Carson nie tylko wideo-ekshibicjonizmu potrzebował, ale zrobił z niego treść swojego życia.

Z „I tak to się żyje na tej wsi” dowiecie się jak to się stało, że dziwaczny staruszek zaczął tworzyć w pojedynkę krótkie filmy fabularne, a głównymi aktorami uczynił tandetne, sztuczne kościotrupy. Poznacie jego sąsiadów, barwną osobowość i sekretne życie. Carson bowiem wygrywał konkursy na najlepsze domowe filmy, zachwycając swoją pomysłowością profesjonalistów. A jego duch i pozostawiona twórczość robią to do dziś. Harding zaprosił jako gadające głowy ekspertów od dziwactw VHS, ekipę „Everything Is Terrible!”, czym udowodnił, że tworzenie sztuki to nie przywilej dostępny tylko dla profesjonalnych artystów, ale też zwykłych ludzi, którzy pragną wyrazić siebie. –Marta Górna z „Górna Ogląda” dla Splat!FilmFest

Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival to festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina arthousowego, który odbywa się w okolicach Halloween w Warszawie i Wrocławiu.

Misją festiwalu jest prezentowanie kina mrocznego, szalonego, dzikiego i pięknego. Trzon programu stanowią premiery najlepszych światowych filmów kina gatunkowego (m.in. horrory, thrillery, mroczne dramaty, czarne komedie, s-f, fantasy), których nie można zobaczyć na żadnym innym festiwalu w Polsce i które nie posiadają jeszcze w Polsce dystrybucji kinowej.  A wszystko w niezwykłej oprawie. Splat!FilmFest to dobra rozrywka i wielkie kino.

W marcu 2022 roku Splat!FilmFest został uznany przez popularny amerykański magazyn Dread Central jednym z najlepszych horrorowych festiwali na świecie. To już kolejne wyróżnienie tej skali. Dwa lata wcześniej festiwal znalazł się na liście “25 najlepszych festiwali kina gatunkowego na świecie” amerykańskiego magazynu filmowego „Movie Maker Magazine”.

MOTTO FESTIWALU: „Nie chcemy żadnych zafałszowanych, wypolerowanych, gładkich filmów – chcemy, aby były szorstkie, niewypolerowane, ale za to pełne życia; nie chcemy filmów w kolorze różowym – chcemy je w kolorze krwi”. (The Film-Maker Cooperative, 1962).

Więcej o festiwalu: splatfilmfest.com

Monika Stolat – mózg operacji i programerka cyklu Najlepsze z Najgorszych. Zajmuje się również straszeniem ludzi. Mrozi krew w żyłach jako producentka i dyrektorka międzynarodowego festiwalu nowego kina gatunkowego, horrorów, fantastyki i bezkompromisowego kina arthousowego Splat!