W ramach 23. Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na pokaz filmu i spotkanie z twórcami

DZIEŃ I NOC + spotkanie z Katarzyną Machałek i Łukaszem Machowskim

19 marca 2023, godz. 15:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 15 zł – w kasach Forum (ul. Legionowa 5) i CLZ (ul. Warszawska 19) + online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

Dzień i noc
Polska/Wielka Brytania 2022, 89′ / reż. Katarzyna Machałek, Łukasz Machowski
obsada: Sandra Korzeniak, Aleksandra Przesław, Katarzyna Janiszewska, Justyna Janowska, Anja Zalewska

Dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni oraz czarnej magii na obrzeżach Polski wschodniej.

Udręczona wiedźma Nawoja zakopuje pod stodołą głowę martwego zwierzęcia, rzucając klątwę na idealne życie swojej sąsiadki Bielakowej. Młoda Bielakowa organizuje w swoim domu próbę zespołu ludowego, wyczuwa jednak, że złe moce wkradają się do jej świata. Pomiędzy śpiewającymi oraz dzielącymi się wiedzą dziewczynami, zawiązuje się przyjaźń. Zanim dzień dobiegnie końca, Bielakowa będzie musiała zmierzyć się z klątwą Nawoi. Kilka dekad później, kobiety spotykają się na kolejną próbę zespołu – starsze, mądrzejszy, wciąż pełne witalności życia.

90-letnia samotna kobieta pogrążona w melancholii niczym w wiecznej nocy, wspomina relację z młodą dziewczyną, z którą kiedyś była nierozłączna. Jej wspomnienia, jak puzzle układają się w obraz ciężkiego losu kobiet, nieudanych małżeństw i niedotrzymanej obietnicy. Czy staruszka otrzyma ukojenie w swoich ostatnich latach życia?

Twórcy filmu:

Katarzyna Machałek – polska reżyserka, producentka, ilustratorka. Ukończyła malarstwo oraz grafikę na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2019 roku miała indywidualną wystawę swoich prac w Okuno Building w Ginza, Tokio.

Łukasz Machowski – polski reżyser, scenarzysta, operator. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako autor zdjęć filmowych realizował filmy na terenie Wielkiej Brytanii, USA, Chin i Finlandii. Za “Szkice z podziemia” (2015), monochromatyczny list miłosny do Nowego Jorku, otrzymał liczne nagrody filmowe, a sam film miał swoją amerykańską premierę w Brooklyn Museum.

Katarzyna i Łukasz tworzą reżyserski duet, mieszkają i pracują pomiędzy Londynem, a Warszawą. Przez szereg lat produkowali programy dla brytyjskiej dziennika The Financial Times. Współpracowali także ze światowej klasy artystami, Ianem Emes’em, animatorem zespołu Pink Floyd oraz Timem Yip’em, nagrodzonym Oscarem art directorem filmu “Przyczajony Tygrys, Ukryty Smok”.
Debiut fabularny Katarzyny i Łukasza, film “Dzień i Noc” (2022), został pokazany w sekcji Polish Days na Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty, a jego światowa premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rydze, gdzie jako jedyny polski film zakwalifikował się do Konkursu Głównego. “Chłopaki”, pełnometrażowy dokument opowiadający o roku z życia grupy chłopców zamkniętych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym, to ich nadchodzący projekt. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
W swojej twórczości używając rozmaitych form narracyjnych i dokumentalnych, badają bliskie im tematy, takie jak ludzka natura, duchowość oraz to, jak współczesna kultura wpływa i zmienia obie te sfery.