W ramach 23. Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? razem ze Splat!FilmFest zapraszamy na pokaz filmu

CICADA: BYŁEM NASTOLETNIM HORROREM!

17 marca 2023, godz. 17:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 15 zł – w kasach Forum (ul. Legionowa 5) i CLZ (ul. Warszawska 19) + online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

Prelekcja przed filmem: Monika Stolat

Cicada: byłem nastoletnim horrorem!
USA 2022, 63′ / reż. Keil Orion Troisi/ 16+

Bracia Troisi w 1997 roku nakręcili domową kamerą horror o wampirach. Po ćwierć wieku wreszcie go zmontowali, opatrzyli zabawnymi komentarzami i niezbędnymi didaskaliami. I tak z amatorskiego kina grozy wyszła filmowa zgrywa, z której cytaty na pewno staną się wśród publiczności kultowe. Tytułem nawiązuje do klasyków gatunku: „I Was a Teenage Monster”, „I Was a Teenage Warewolf” czy „I Was a Teenage Zombi”.

„Cicada: byłem nastoletnim horrorem!” to wielowątkowa (i to jak!) opowieść o krwiopijcach, dzieło wywracające prawidła kina grozy do góry nogami. Po tym seansie zatęsknicie za dzieciństwem, czasami, kiedy przyjaźnie były najtrwalsze, a wszystko wydawało się możliwe – nawet nakręcenie hitu, który z dojrzewających dzieciaków zrobi gwiazdy Hollywood. Z każdego milimetra taśmy „Cicada: byłem nastoletnim horrorem!” czuć miłość do kina i entuzjazm zapaleńców. W napisaniu nowych kart historii kina nie przeszkadzają im ani mały budżet, ani brak aktorów. Bracia Troisi, ich przyjaciele i członkowie rodziny wcielają się więc w licznych bohaterów, rura do odkurzacza jest ważnym, najbardziej zaawansowanym technologicznie elementem scenografii, a powaga małoletnich aktorów bawi do łez. Pomysłowe efekty specjalne, kostiumy i charakteryzacja po prostu rozbrajają. To sentymentalna podróż dla wszystkich, którzy po szkole kręcili z przyjaciółmi wielkie kino. I śmieszna pocztówka z lat 90., kiedy wyobraźnię nastoletnich fanów kina odżywiały przynoszone na tajniaku z wypożyczalni kaset VHS horrory. A także portret samych młodych fanów kina: zdeterminowanych by podbić świat, przekonanych, że ich wizja to mistrzostwo. „Cicada: byłem nastoletnim horrorem” to komedia dla smakoszy horroru, zrobiona z miłością i oddaniem. Co ciekawe, Bracia Troisi – Keil i Aaron – zrealizowali liczne amatorskie produkcje, a po latach zabawę kinem przekuli w profesję (m.in. wspólnie napisali świetnie oceniany horror „Human Resources”). – Marta Górna z „Górna Ogląda” dla Splat!FilmFest

Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival to festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina arthousowego, który odbywa się w okolicach Halloween w Warszawie i Wrocławiu.

Misją festiwalu jest prezentowanie kina mrocznego, szalonego, dzikiego i pięknego. Trzon programu stanowią premiery najlepszych światowych filmów kina gatunkowego (m.in. horrory, thrillery, mroczne dramaty, czarne komedie, s-f, fantasy), których nie można zobaczyć na żadnym innym festiwalu w Polsce i które nie posiadają jeszcze w Polsce dystrybucji kinowej.  A wszystko w niezwykłej oprawie. Splat!FilmFest to dobra rozrywka i wielkie kino.

W marcu 2022 roku Splat!FilmFest został uznany przez popularny amerykański magazyn Dread Central jednym z najlepszych horrorowych festiwali na świecie. To już kolejne wyróżnienie tej skali. Dwa lata wcześniej festiwal znalazł się na liście “25 najlepszych festiwali kina gatunkowego na świecie” amerykańskiego magazynu filmowego „Movie Maker Magazine”.

MOTTO FESTIWALU: „Nie chcemy żadnych zafałszowanych, wypolerowanych, gładkich filmów – chcemy, aby były szorstkie, niewypolerowane, ale za to pełne życia; nie chcemy filmów w kolorze różowym – chcemy je w kolorze krwi”. (The Film-Maker Cooperative, 1962).

Więcej o festiwalu: splatfilmfest.com

Monika Stolat – mózg operacji i programerka cyklu Najlepsze z Najgorszych. Zajmuje się również straszeniem ludzi. Mrozi krew w żyłach jako producentka i dyrektorka międzynarodowego festiwalu nowego kina gatunkowego, horrorów, fantastyki i bezkompromisowego kina arthousowego Splat!