W ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Muzyki:

Artur Dutkiewicz Trio, Andrzej Wąsik visual: NOWOSIELSKI Audiovisual Misterium

26 sierpnia 2023, godz. 16:00
Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
wstęp wolny

pełny program festiwalu

 

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, filozofa i teoretyka sztuki. W projekcie Artura Dutkiewicza NOWOSIELSKI Audiovisual malarstwo artysty jest inspiracją do przedstawienia utworów o charakterze kontemplacyjnym, skomponowanych na trio jazzowe: fortepian, kontrabas i perkusję, łączących elementy muzyki improwizowanej, współczesnej, klasycznej i jazzu. Z kolei inspiracją muzyczną stała się twórczość mistrzów z kręgu polskiej i światowej szeroko pojętej muzyki kontemplacyjnej: Wacława z Szamotuł, Henryka Mikołaja Góreckiego, Hildegardy z Bingen, Arvo Parta, ormiańskiego kompozytora Komitasa, śpiewy z różnych tradycji (śpiew cerkiewny, gregoriański, bizantyjski, sanskryckie mantry), a nawet medytacyjna muzyka Johna Coltrane’a.

Kompozycje Artura Dutkiewicza czerpią z tradycji wschodu i zachodu, podobnie sztuka Jerzego Nowosielskiego łączy sacrum i profanum wschodu i zachodu.

Koncertowi towarzyszyć będą zsynchronizowane z dźwiękiem, tworzone „na żywo” przez artystę wizualnego Andrzeja Wąsika kolaże i wizualizacje z fragmentami obrazów Jerzego Nowosielskiego w formie wielkoformatowych wideoprojekcji. Połączenie prezentacji dzieł malarza z kontemplacyjną muzyką tworzy wyjątkowe audiowizualne misterium.

Artur Dutkiewicz Trio to czołowy polski zespół jazzowy z wyrazistym, rozpoznawalnym stylem i siłą przekazu. Ostatnie albumy zespołu: “Prana”, “Traveller”, “Comets Sing” spotkały się z uznaniem krytyków i słuchaczy.

 

Skład:
Artur Dutkiewicz – fortepian
Michał Barański – bas
Sebastian Kuchczyński – perkusja

Artur Dutkiewicz – pianista improwizator i kompozytor nazywany „ambasadorem polskiego jazzu”. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Wydział Jazzu / kompozycja i aranżacja). Występował w blisko 70 krajach, na festiwalach i w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Odznaczony przez MKiDN srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie.
Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 roku. Jedyny polski artysta, który wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie (World Culture Festival 2011). Prowadzi zespół Artur Dutkiewicz Trio oraz występuje solo. Wydał 7 autorskich albumów oraz wiele z innymi wykonawcami.
Koncertował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie. Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka, zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli “Proces” Kafki i “Taniec Lokatora”. Przez wiele lat powadził klasę fortepianu na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i w Chodzieży. Zasiadał w jury Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Kaliszu. Był przewodniczącym jury na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Wilnie (2006 i 2008). Prowadził wiele MasterClass dla studentów m.in. w Chinach, na Litwie, w Turcji, Ukrainie, Meksyku, Peru, Tunezji, Filipinach.

Michał Barański – gitarzysta i kontrabasista jazzowy, absolwent i od kilku lat wykładowca Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Fryderyka 2023 (najlepsza płyta jazzowa, jazzowy artysta roku). Niemal co roku uznawany za najlepszego polskiego kontrabasistę (ankieta miesięcznika Jazz Forum). Jego dorobek, mimo młodego wieku, obejmuje kilkadziesiąt płyt, zrealizowanych u boku znanych liderów m.in. “Trilogy” z Bradem Terrym (2000), „Assymetry” z zespołem Zbigniewa Namysłowskiego, „Umiera piękno”
Agi Zaryan, „Early Reflections” z Bennie Maupin Quartet i „Sacrum Profanum” z kwartetem Adama Bałdycha. Współpracował z takimi artystami jak: Bennie Maupin, Dayna Stephens, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Joel Holmes, Vladislav Sendecki, Derrick McKenzie, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Piotr Wojtasik, Jarosław Śmietana, Artur Dutkiewicz, Urszula Dudziak, Kuba Badach, Piotr Baron, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Adam Bałdych.

Sebastian Kuchczyński – perkusista jazzowy młodego pokolenia. Absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Berklee College of Music w Bostonie. Założyciel zespołu Gravity Jazz Collective. Trzykrotnie nominowany do Fryderyka. Współpracował z takimi artystami jak: Victor Mendoza, George Garzone, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Janusz Skowron, Benjamin Drazen, Lora Szafran i Monika Borzym. Laureat wielu nagród na konkursach jazzowych m.in.: nagroda specjalna za Największy Talent Festiwalu „Tarnów Jazz Contest 2008, nagroda indywidualna na Jazz nad Odrą we Wrocławiu 2010, II nagroda na Jazz Hoeilaard w Belgii/ 2010, I nagroda na konkursie XXXIV Getxo Jazz w Hiszpanii, I nagroda na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze / 2011 i 2012.

Andrzej Wąsik – artysta malarz, grafik, reżyser, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Twórca dokumentu “Jan według Himilsbacha”, opraw graficznych i czołówek wielu programów telewizyjnych i seriali, gal telewizyjnych i imprez masowych, teledysków (m.in dla Narodowego Forum Muzyki, NFM Orkiestry Leopoldinum, Hanny Kulenty, Urszuli Dudziak, Artura Dutkiewicz, Kasi Stankiewicz, Andrzeja Krzywego, Roberta Jansona, Renaty Przemyk i Fisza).