Zapraszamy do udziału w 13. edycji Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia”!

Konkurs trwa od 20 grudnia 2023 do 6 kwietnia 2024 roku (terminu rozstrzygnięcia konkursu i wernisażu konkursowych prac).

SPOSOBY WIDZENIA – wernisaż oraz pokaz slideshow

6 kwietnia 2024, godz. 18:30
foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Wystawę można zwiedzać do 15 maja 2024 w godz. 14:00-21:00

Więcej o wernisażu i Laureatach konkursu

 

Świat doświadcza ciągłego brakowania. Nawet jeżeli na miejsce czegoś, co odchodzi, pojawia się coś nowego, poprzednia rzecz często znika bezpowrotnie. To znikanie może być konsekwencją działań człowieka, sił natury lub procesów fizycznych niedostrzegalnych ludzkim okiem.

Znikaniu podlega też materia fotografii. Od razu przychodzi nam na myśl blaknięcie odbitek czy źle wywołanych negatywów. Utratę informacji cyfrowej też można określić jako znikanie. Ale utrata samej fotografii jako obrazu – to jedno. Częstokroć w fotografii znika kontekst zdjęcia, jego opis czy nazwisko autora. Bywa, że takiej informacji nie uda się już odtworzyć i pozostają nam tylko domysły lub mozolne poszukiwanie tego, co zniknęło bez większych szans na powodzenie.
To jednak nie wszystkie aspekty znikania. W fotografii przyrodniczej trzeba zniknąć z zasięgu zmysłów zwierząt (ich wzroku, węchu i słuchu), by móc wykonać najlepsze zdjęcia. Podobnie jest w fotografii teatralnej, koncertowej czy reportażowej – fotograf musi zniknąć i stać się częścią tła całego wydarzenia. Czasem musimy także „zniknąć” własne ego, aby nawiązać lepszy kontakt z bohaterami zdjęć.

ZNIKANIE jest więc tematem 13. edycji przeglądu i konkursu.

W tym roku mamy także do zaproponowania nową dla wydarzenia, otwartą formułę slideshow.
Każdy kto chciałby pokazać swój udźwiękowiony pokaz zdjęć, może zgłaszać propozycje w trakcie trwania naboru do konkursu. Wybrane prace zostaną pokazane w kinie Forum po wernisażu 6 kwietnia 2024 roku.

Zapraszamy do udziału!

 

Najważniejsze informacje o konkursie

13. edycja Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia” trwa od 20 grudnia do 6 kwietnia 2024 roku (terminu rozstrzygnięcia konkursu i wernisażu konkursowych prac).

Wydarzenie organizowane jest przez Białostocki Ośrodek Kultury od 2000 roku w systemie biennale, wcześniej nosiło nazwę „Człowiek obok mnie”. Konkurs kierowany jest do pełnoletnich osób fizycznych i ma charakter otwarty.

Na zdjęcia i niezbędne dokumenty (szczegóły w naszym regulaminie) czekamy do 17 marca 2024 roku WYŁĄCZNIE pod adresem e-mail: konkurs@bok.bialystok.pl
W temacie wiadomości proszę wpisać: Konkurs „Sposoby widzenia” 2024 oraz swoje imię i nazwisko.
Oświadczenie i karta uczestnictwa w konkursie:
Załącznik-nr1-Oświadczenie-Konkurs-SPOSOBY-WIDZENIA-2024

Prace będą oceniane w formule zdjęcia pojedynczego, cyklu zdjęć oraz kategorii Drżenia, w której można się wykazać fotograficzną odwagą – formalną, jak i techniczną, wyrazić siebie w fotografii eksperymentalnej, niekonwencjonalnej i autorskiej (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć).

 

Zdjęcia oceni jury złożone z profesjonalistów fotografów i badaczy sztuki fotograficznej w składzie:

Jakub Dziewit – artysta wizualny, kulturoznawca, kurator i wydawca publikacji fotograficznych. Prezes Fundacji unContemporary, wykładowca na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza. Autor fotoksiążek „This is not another Martin Parr exhibition” oraz „Desires of meaning”, kilkunastu wystaw, a także fotograficznych performansów i dwóch monografii naukowych o historii kultury wizualnej. Zajmuje się sztuką przemyślnie przeintelektualizowaną oraz – dla kontrastu – do bólu afektywną. Przepracowywał fotograficznie tematy cielesności, codzienności, dziedzictwa modernizmu, ale także mechanizmów poznawczych i sposobów konstruowania znaczenia w obrazie.

Więcej:
dziewit.art.pl
instagram.com/jakubdziewit
instagram.com/grainroughblurry

Artur Reszko – białostoczanin, pracuje jako staff fotoreporter w Polskiej Agencji Prasowej. Kurator i producent wystaw. Prowadził i współtworzył Galerię 113, realizował wystawy w Galerii Arsenał w Białymstoku. Absolwent Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku oraz Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie w Republice Czeskiej. Na co dzień zajmuje się fotografią reportażową i informacyjną, realizuje też projekty dokumentalne.

Katarzyna Sagatowska – kuratorka, menadżerka kultury, autorka i organizatorka wydarzeń artystycznych, autorka tekstów. Wykładowczyni w Szkole Filmowej w Łodzi. Absolwentka Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Republice Czeskiej (PhD) oraz Politechniki Warszawskiej (MS). Założycielka galerii i wydawnictwa Jednostka. Współautorka cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Współkuratorka archiwum Pawła Pierścińskiego (www.pawelpierscinski.pl). W latach 2010–2017 kuratorka i koordynatorka projektu Fotografia Kolekcjonerska. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy. Jurorka w konkursach, recenzentka w przeglądach portfolio.

 

Laureatom Konkursu – autorom nagrodzonych zdjęć – zostaną przyznane nagrody pieniężne:
nagroda GRAND PRIX za zdjęcie pojedyncze w kwocie 1300 zł brutto,
nagroda GRAND PRIX za cykl zdjęć w kwocie 1300 zł brutto,
wyróżnienie specjalne za zdjęcie pojedyncze w kwocie 700 zł brutto,
wyróżnienie specjalne za cykl zdjęć w kwocie 700 zł brutto,
nagroda specjalna DRŻENIA (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć) za fotograficzną odwagę formalną i techniczną w kwocie 1000 zł brutto.

Część zdjęć nadesłanych na konkurs zostanie także zaprezentowana podczas wystawy w Białostockim Ośrodku Kultury oraz w internecie od 6 kwietnia 2023 roku. Selekcji dokona jury konkursu oraz przedstawiciel organizatora.

Prace powinny być udostępnione za pomocą linku do fotografii znajdujących się na zewnętrznym serwerze sieciowym. W tym celu można wykorzystać ogólnodostępne i darmowe usługi dysków sieciowych (m.in. Google Drive, OneDrive, Apple Cloud i inne).
Format plików: jpg lub tiff, RGB, minimum 3000 pikseli na krótkim boku, minimum 144 DPI
Zdjęcia dołączone do wiadomości e-mail nie będą zaakceptowane jako poprawne zgłoszenie.
Link do pobrania fotografii musi być dostępny do czasu rozstrzygnięcia konkursu czyli 6 kwietnia 2024 roku.

Wszelkie zapytania o konkurs proszę kierować do Marcina Pawlukiewicza, m.pawlukiewicz@bok.bialystok.pl

Szczegóły konkursu w regulaminie:
Regulamin konkursu SPOSOBY WIDZENIA 2024 – BOK

Otwarty pokaz SLIDESHOW

Zapraszamy do przesyłania swoich pokazów zdjęć na adres: m.pawlukiewicz@bok.bialystok.pl do 17 marca 2024 roku.
Nabór jest otwarty dla każdego. Selekcji przesłanych materiałów dokonają przedstawiciele organizatora.

Pokaz nie może być dłuższy niż 5 minut oraz musi być w nim użyta muzyka, do której autor ma prawo. Może być to zarówno muzyka i dźwięki na licencji Creative Commons, licencjonowana lub zupełnie autorska.

Preferujemy pliki MP4, kodowane h264, minimum 1920×1080, bitrate ok 20Mbps.
Pliki mogą być przesłane za pomocą dowolnej usługi udostępniania plików z czasem na pobranie minimum 7 dni.

Pokaz odbędzie się w sali kina Forum po wernisażu prac konkursowych w dniu 6 kwietnia 2024 roku.