Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza na spotkanie z nominowanymi oraz uroczystość wręczenia XXXIII Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego!

SPOTKANIE Z NOMINOWANYMI
21 marca 2024, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
spotkanie z nominowanymi w kategorii: najlepsza książka roku, prowadzenie spotkania: Miłka Malzahn
spotkanie z nominowanymi w kategorii: najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku, prowadzenie spotkania: Piotr Janicki

GALA WRĘCZENIA NAGRODY
22 marca 2024, godz. 18:00

Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
prowadzenie gali: Andrzej Bajguz
czytanie fragmentów książek: Katarzyna Siergiej

Podczas gali wręczenia nagrody usłyszeć będzie można duet W DOBRYM TONIE, czyli Monikę i Michała Kamińskich!
To absolwenci Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku oraz UMFC Wydział Instumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. Laureaci konkursów wokalnych, występujący nie tylko na scenach muzycznych, ale także teatralnych – współpracują z Białostockim Teatrem Lalek oraz Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

 

Nominowani do nagrody literackiej w kategorii najlepsza książka roku:

Mikołaj Grynberg
„Jezus umarł w Polsce”, Wydawnictwo Agora, Warszawa 2023
Mikołaj Grynberg (ur. 1966) –  pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009) i „Auschwitz – co ja tu robię?” (2010). Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Wydał zbiory rozmów „Ocaleni z XX wieku” (2012), „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne” (2014) i „Księga wyjścia” (2018) oraz dwa tomy opowiadań: „Rejwach” (2017), który był nominowany do Nagrody Literackiej Nike i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, a jego amerykańskie wydanie w przekładzie Seana Gaspera Bye znalazło się w finale National Jewish Book Awards 2022 i Sami Rohr Prize for Jewish Literature  2023 oraz „Poufne” (2020). W 2021 roku zadebiutował jako reżyser filmem dokumentalnym „Dowód tożsamości” wyprodukowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów, zadając sobie i swoim rozmówcom pytania o to, jak to jest być Żydem w Polsce i co to tak naprawdę znaczy. Od kilku lat prowadzi warsztaty pisania historii osobistych.
Źródło: Wydawnictwo Agora

Justyna Kulikowska
„Obóz zabaw”, WBPiCAK, Poznań 2023
Justyna Kulikowska (ur. 1993) – poetka. Autorka tomów “Hejt i inne bangery” (2018), “Tab_s” (2020) i “gift. z Podlasia” (2021) oraz „Obóz zabaw” (2023). Laureatka Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny (2019), Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego (2022) oraz Nagrody Literackiej Gdynia (2022). Mieszka na Podlasiu.
Źródło: WBPiCAK

Elżbieta Michalska
„Sejpak”, Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2023
Elżbieta Michalska – poetka i malarka–amatorka związana z podlaską wsią Złotoria i z żadnym innym miejscem na świecie. Autorka zbiorów wierszy: „Tu jest Tu, Tam jest Tam”(1999; Nagroda Literacka im. W. Kazaneckiego), „Naszyjnik z grążeli” (2001), „Tracowiny” (2001), „Wsio” (2009), „Za stodołą” (2015), „Dobra, dobra” (2019) oraz wyboru wierszy dla dzieci „W domu to w domu (2022). Jej utwory zostały opublikowane w „Antologii polskiego haiku” (2001). Laureatka wielu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich konkursach literackich. Bohaterka filmu dokumentalnego Andrzeja Miłosza i Anny Kowalskiej pt. „Takie ze mnie dziwadło” (1998).
Źródło: Fundacja Sąsiedzi

Katarzyna Ewa Zdanowicz
„Sejpak”, Fundacja Sąsiedzi, Białystok 2023
Katarzyna Ewa Zdanowicz – podlaska poetka mieszkająca obecnie na Śląsku, Matka-Polka, pracowniczka (naukowa i domowa). Autorka zbioru wierszy, m.in. „Szkliwo” (2000; Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego), „Jak umierają małe dziewczynki” (2003; wyróżnienie Biblioteki Raczyńskich), „dead-line” (2007); „ciemność resort spa” (2013; nominacja do Nagrody dla Autorki Gryfia). Opublikowała również dwie monografia: „Kto się boi Marii K.? Sztuka i wykluczenie” (2005) i „Obce. Reaktywacja – szkice” (2013) oraz książkę dla dzieci „Przygody Mgiełki” (2022). Jej wiersze znalazły się w antologiach m.in. „Slang” (2007), „Scattering the  Dark. An Anthology of Polish Women poets” (2015) i „Warkoczami. Antologia nowej poezji” (2016). Współautorka tekstów do spektaklu „7 Airs”, który był prezentowany podczas Ledbury Poetry Festival (2017).
Źródło: Fundacja Sąsiedzi

Jacek Świdziński
„Festiwal”, Kultura Gniewu, Warszawa 2023
Jacek Świdziński (ur. 1988) – kulturoznawca, członek grupy Maszin, autor komiksów (m.in. „A niech cię, Tesla!”, „Zdarzenie. 1908”, „Wielka ucieczka z ogródków działkowych”, „Powstanie – film narodowy”). Dwukrotny laureat nagrody za najlepszy polski album komiksowy na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. W 2023 roku otrzymał Paszport „Polityki” za komiks „Festiwal” opowiadający o 5. Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów z 1955 roku. Współpracował m.in. z „Przekrojem”, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Bunkrem Sztuki, Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerią Arsenał w Białymstoku, Festiwalem Warszawska Jesień, Off Festivalem, Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Jest komiksowym felietonistą internetowego magazynu o kulturze „Dwutygodnik.com”.
Źródło: J. Świdziński

 

Nominowani w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:

Joanna Łępicka
„Zeszyt ćwiczeń” , Biuro Literackie, Kołobrzeg 2023
Joanna Łępicka – redaktorka „Stonera Polskiego”. Pochodzi z Podlasia, mieszka w Nowej Hucie.
Źródło: Biuro Literackie

Karolina Kapusta
„fuzja bordo”, Biuro Literackie, Kołobrzeg 2023
Karolina Kapusta – urodzona w Gliwicach, obecnie mieszka we Wrocławiu. Laureatka XV edycji projektu Połów oraz Pierwszej książki wierszem 2022. Zawodowo związana z branżą PR.
Źródło: Biuro Literackie

Mateusz Szymczyk
„Potrzebne źródła”, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Dom Literatury w Łodzi, Łódź 2023
Mateusz Szymczyk (ur. 1989) – względnie wykształcony, na co dzień ma wiele wspólnego z książkami. Przed przerwą w pisaniu wersy składał w czasach licealnych. Lubi poruszać się rowerem, także poza krajem. Szczególnie łatwo ulega hipnozie płyt winylowych. Co rano z kąta w kąt przestawia cztery stare gitary. Konstruuje maszynę do rozciągania swetrów, która będzie miała ręce i nogi.
Źródło: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Dom Literatury w Łodzi