Zapraszamy na promocję książki w ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim „Białystok 1943” oraz w 82. rocznicę spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku:

Patrycja Dołowy: Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci

27 czerwca 2023 r., godz. 18:30
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
prowadzenie spotkania: Aneta Prymaka-Oniszk

 

Ta historia jest trochę jak baśń. Są w niej poszukiwacze skarbów i ich strażnicy. Jest pełna klejnotów cukiernica Rosenthala, dwanaście złotych jaj i tajemnicza mapa dziadka Pinchasa. Jest podróż w głąb czasu tropem utraconego dziedzictwa.

W 2017 roku Patrycja Dołowy została poproszona o pomoc – jej amerykańska przyjaciółka Michelle Levy chciała dowiedzieć się czegoś o swojej prababci Salomei. Tak zaczęła się wędrówka, która potoczyła się w niespodziewany sposób i poprowadziła w nieoczekiwanych kierunkach. W jej trakcie Dołowy spotkała innych poszukiwaczy – amerykańskich potomków polskich Żydów, których przywiodła do Polski legenda o rodzinnym skarbie lub wizja utraconego raju. Trafiła też na Polaków, którzy stali się lokalnymi strażnikami żydowskiej pamięci. Zaintrygowało ją, co tak naprawdę popycha ich do działania. Co znaczy wciąż żyć na grobach, a co znaczy żyć zupełnie bez nich?

Polska pełna jest żydowskich rzeczy. Porzuconych, wziętych pod opiekę, przywłaszczonych, przejętych, znalezionych i takich, które wciąż czekają na odkrycie. Nie jest to złoto, lecz coś cenniejszego od złota: to ślady milionów żyć, o których musimy pamiętać.
źródło: czarne.com.pl/katalog/ksiazki/skarby

 

Patrycja Dołowy – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, popularyzatorka nauki i sztuki. Z wykształcenia doktor nauk przyrodniczych, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Fotografii Artystycznej Wyższych Szkół Fotograficznych we Wrocławiu. Kieruje JCC Warszawa i wykłada na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat zajmuje się problematyką tożsamości i pamięci. Jest autorką książek Skarby. Poszukiwacze i strażnicy żydowskiej pamięci (Czarne 2022), Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu (Czarne, 2019), współautorką książek, w tym: Sprawa charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego (Czarne, 2023), Przecież ich nie zostawię (Czarne, 2018), rozdziałów w publikacjach zbiorowych oraz sztuk teatralnych, m.in. Wanda (z Sylwią Chutnik), Hideout/Kryjówka, Dziady. Twierdza Brześć, Matki, Hindełe, siostra Sztukmistrza, Paulina (z Michelle Levy). Trzykrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystka Asylum Arts i Tarbut Fellowship, laureatka nagród, w tym Nagrody im. Karola Sabatha za najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie, Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę sierpnia 2019 i wyróżnienia na festiwalu teatralnym Kontrapunkt za scenariusz Hideout/Kryjówka. W 2022 roku została odznaczona medalem honorowym Powstanie w Getcie Warszawskim przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny za obronę godności każdego człowieka, walkę z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu.

Aneta Prymaka-Oniszk – dziennikarka i publicystka. Pochodzi z Podlasia. Jako dziennikarka współpracowała m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Polityką”, „National Geographic”, a także czasopismem „Karta”. W 2016 r. Wydawnictwo Czarne wydało jej debiutancką książkę Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy, za którą została wyróżniona Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za 2016 rok oraz Warszawską Premierą Literacką – książka listopada 2016 roku. Była także nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2016, Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagród Historycznych Polityki za debiut w dziale prac naukowych i popularnonaukowych.

 

patronat: POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich