Zapraszamy na spotkanie!

Małe ojczyzny podlaskich Białorusinów – spotkanie wokół książek

9 czerwca 2024, godz. 16:30
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny
podczas spotkania będzie możliwość nabycia książek

Jednym z najważniejszych ośrodków kulturotwórczych podlaskich Białorusinów jest Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, historycznej dzielnicy Bielska Podlaskiego. Muzeum powstało w 1986 roku z inicjatywy Doroteusza Fionika. Wszechstronna aktywność studziwodzkiego ośrodka obejmuje także działalność wydawniczą. Wśród licznych publikacji wyróżniają się monografie małych ojczyzn – miejscowości od wieków zamieszkanych przez podlaskich Białorusinów w powiatach bielskim, hajnowskim, białostockim i siemiatyckim.

Nakładem studziwodzkiego muzeum ukazały się do tej pory m.in. książki o parafii Łosinka oraz wsiach: Reduty, Szernie, Widowo, Kotły, Gregorowce i Nowokornino. Liczne materiały o historii i kulturze poszczególnych miejscowości można znaleźć także w wydawanych przez ośrodek periodykach „Bielski Hostineć” oraz „Mielnicki Hostineć”.

Na spotkaniu w Centrum im. Ludwika Zamenhofa zostaną zaprezentowane najnowsze pozycje o małych ojczyznach podlaskich Białorusinów:

Szastały i Stryki. Mój pierwszy świat (autorka: Iwona Zinkiewicz) – historyczno-literacka opowieść o dwóch wsiach mieszczańskich, położonych na zachód od Bielska Podlaskiego.

Kożyno nad rzeką Łoknicą (autorzy: Andrzej Wawrzeniuk s. Juliana i Andrzej Wawrzeniuk s. Piotra) – bogato ilustrowana opowieść o historii i kulturze wsi Kożyno, leżącej na terenie parafii Klejniki.

Parafia Malesze. Historia i kultura (autor: Doroteusz Fionik) – wydawnictwo przywraca pamięć historyczno-kulturową wschodniego obszaru ziemi brańskiej, w znacznej mierze zamieszkałego przez ludność prawosławną. Książka została wzbogacona o płytę CD z archiwalnymi zapisami pieśni grupy męskiej ze wsi Malesze.

Spotkanie odbywa się w ramach wydarzenia „Archifest. Weekend archiwów społecznych”. Jest to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Centrum Archiwistyki Społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Jej pierwsza edycja odbędzie się między 7 a 9 czerwca. W trakcie trzech dni w prawie 30 archiwach społecznych z 22 miejscowości w Polsce odbędą się różnorodne wydarzenia przygotowane dla lokalnych społeczności – będą to m.in. spotkania, na które mieszkańcy i mieszkanki przyniosą swoje zdjęcia i podzielą się opowieściami o przeszłości okolicy, spacery tematyczne, wystawy stworzone z gromadzonych przez archiwa społeczne fotografii, gry i warsztaty rodzinne.

Inne wydarzenia w ramach Archifestu:

9 czerwca 2024

godz. 12:00
Wyjdź z ramy – warsztaty rodzinne

godz. 16:00
Melodia z dźwięków i wspomnień. Mikrohistoria Alicji Szataginowej – wernisaż