Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej i spotkanie z autorem:

Hubert Stojanowski: Rzeczne wynurzenia

22 czerwca 2023, ul. Legionowa 5
18:30 – wernisaż, foyer Forum
19:00 – spotkanie z autorem, klub Fama
wstęp wolny
wystawa dostępna do 20 sierpnia 2023 codziennie w godz. 14:00-21:00

 

Rzeki utrzymują świat w stanie zdatnym do przetrwania dla istot żywych, a przynajmniej znacznej ich liczby. Transportują i dystrybuują nie tylko wodę, ale też życie, będąc schronieniem dla niezliczonej ilości gatunków stworzeń. Bez wody nie bylibyśmy tam, gdzie jesteśmy teraz.

Niektóre kultury twierdzą, że rzeki to krew ziemi, a Czarna Hańcza jest taką arterią tłoczącą wodę w trzewia Suwalszczyzny. Gdzieś po drodze mija jezioro Hańczę, potem Wigry, czyli jedne z ważniejszych „organów”. Do tego cały układ pomniejszych rzek, rzeczek czy bezimiennych strug, źródeł, bagien, które w tej sieci tworzą jedną całość – Suwalszczyznę.

I na te wodne powiązania z perspektywy paralotni, roweru, kajaka czy spod wody spogląda Hubert Stojanowski, od lat przemierzający z aparatem fotograficznym rodzinną Suwalszczyznę. W tych “ekspedycjach lokalnych” spotyka też ludzi, którzy z Czarną Hańczą związali swoje losy, a bieg rzeki stał się biegiem ich życia. Wszystko się łączy, wszystko się przeplata.

Wystawa jest wycinkiem opowieści i obrazów zbieranych przez lata. Jest też podsumowaniem działań wokół jednej z ważniejszych rzek województwa podlaskiego – Czarnej Hańczy.

 

Hubert Stojanowski – nauczyciel, fotograf i filmowiec, paralotniarz, nurek, pasjonat kajakarstwa i retro rowerów, animator kultury. Mieszka i pracuje w Suwałkach. Rodzinnie prowadzi blog sudawcy.blogspot.com.