Zapraszamy na wystawę pokonkursową

GRAND PRESS PHOTO 2022

wernisaż: 9 stycznia 2023, 18:00
wystawa czynna do 30 stycznia 2023 w godz. 14:00-21:00

foyer kina Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

 

302 najlepsze zdjęcia prasowe z ubiegłorocznej edycji konkursu Grand Press Photo będzie można oglądać od 9 do 30 stycznia w Białymstoku. Do obejrzenia ekspozycji w Białostockim Ośrodku Kultury zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press oraz Partnerzy Wystawy Miejskiej – Miasto Białystok oraz Białostocki Ośrodek Kultury.

Wystawa prezentuje 302 fotografie: 48 zdjęć pojedynczych, 11 fotoreportaży, pięć projektów dokumentalnych oraz osiem zdjęć pojedynczych i trzy fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczyła amerykańska fotoreporterka, sześciokrotna laureatka World Press Photo – Ami Vitale.

Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Wojciecha Grzędzińskiego (dla „The Washington Post”) przedstawiająca Irinę Maniukinę, która gra na fortepianie w swoim dopiero co zbombardowanym przez Rosjan domu. „Zostaliśmy dosłownie bez słów i to jest potęga fotografii” – powiedziała o tym zdjęciu Ami Vitale, przewodnicząca jury.

Na wystawie można obejrzeć również kilka zdjęć (spośród kilkunastu nadesłanych) uhonorowanego przez Fundację Grand Press, Dmytra Kozackiego „Oresta” – autora zdjęć ze schronów Azovstalu. Fotografie te obiegły cały świat po tym, gdy Dmytro napisał w mediach społecznościowych: „Dziękuję ze schronu Azovstalu – miejsca mojej śmierci i życia. (…) Zostawiam wam zdjęcia jak najlepszej jakości, wyślijcie je na wszystkie konkursy dziennikarskie i fotograficzne. Jeśli któryś wygram, to będzie mi bardzo miło dowiedzieć się o tym po uwolnieniu. Dziękuję wszystkim za wsparcie. Do zobaczenia”.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo organizowany jest od 2005 roku. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku była nim Ami Vitale. Oprócz niej w jury zasiadali: Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

 

Zdjęcie roku: Wojciech Grzędziński dla „The Washington Post”

 

I miejsce – Karolina Misztal, „Dziennik Bałtycki” climate responsibility

 

Own vision III miejsce – Michał Dyjuk, freelancer

 

Current Events II miejsce – Piotr Wójcik, Fundacja Picture Doc

 

 

Partnerami wystawy miejskiej w Białymstoku są: Miasto Białystok, Białostocki Ośrodek Kultury.
Patronami medialnymi wystawy miejskiej w Białymstoku są: TVP3 Białystok, Gazeta Współczesna, Kurier Poranny.
Partnerzy konkursu i wystaw: Miasto Gdańsk, Provident Polska, spółka biurowa Skanska w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Fujifilm.
Partner wystaw: Drukarnia Andrus.

Organizatorami konkursu są magazyn „Press” i Fundacja Grand Press.
Więcej informacji oraz materiały prasowe na stronie: grandpressphoto.pl.