W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego “GAG” zapraszamy na przedpremierowy pokaz najnowszego filmu japońskiego mistrza anime Hayao Miyazakiego!

CHŁOPIEC I CZAPLA

15 stycznia 2024, godz. 18:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł – bilet normalny w kasie i online: bilety.bok.bialystok.pl, 18 zł – specjalny bilet “rodzinny” (min. 3 osoby) w kasie kina

Prelekcja i dyskusja po filmie: dr Maciej Białous

 

Chłopiec i czapla / Kimitachi wa Do Ikiru ka
Japonia 2023, 124′
reż. Hayao Miyazaki
wiek: 10+
napisy

Złoty Glob 2024 dla Najlepszego filmu animowanego!

Zdobywca Oscara® Hayao Miyazaki ponownie zaprasza do swojego świata! Młody Mahito, z tęsknoty za matką, wyrusza do magicznego miejsca, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek…

Po stracie matki Mahito wraz ojcem opuszcza Tokio i przeprowadza się na wieś. Zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga chłopcu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.

„Chłopiec i czapla” to najnowsza, wizjonerska animacja mistrza gatunku Hayao Miyazakiego, który w wielkim stylu powraca na ekrany po dziesięciu latach. Film, okrzyknięty w Japonii arcydziełem, to nie tylko opowieść o stracie i przemijaniu, to także popis niczym nieograniczonej wyobraźni.

Wielki powrót mistrza anime
Hayao Miyazaki, nazywany japońskim Waltem Disneyem, to jeden z najważniejszych twórców anime w historii. Jest współzałożycielem kultowego Studia Ghibli. Wyreżyserował takie hity jak „Mój sąsiad Totoro”, „Księżniczka Mononoke” czy „Spirited Away: W krainie bogów”. Za ten ostatni film otrzymał m.in. Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia. Na swoim koncie ma również Złotego Lwa za całokształt twórczości.
Po 10 latach przerwy Miyazaki wraca w wielkim stylu. Światowa premiera „Chłopca i czapli” odbyła się na MFF w Toronto. W Polsce film miał premierę jesienią podczas 10. edycji MFF Młode Horyzonty.