W ramach cyklu Ciekawi Świata zapraszamy na podróżniczo-muzyczne spotkanie z Polką o latynoskiej duszy!

MAGDALENA LECHOWSKA: POZNAJ MOJĄ KOLUMBIĘ

25 kwietnia 2023, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 15 zł – w kasach Forum i Centrum im. L. Zamenhofa oraz na https://bilety.bok.bialystok.pl/

Magdalena Lechowska to Polka o latynoskiej duszy, która urodziła się w Krakowie, a wychowała w egzotycznej Kolumbii. Wokalistka i tłumaczka, od prawie dwóch dekad wykonuje bardzo szeroko pojętą muzykę latynoską: folklor kubański, meksykański, flamenco, tango (w wersji polskiej i argentyńskiej) i jako jedyna polska wokalistka śpiewa rdzenną kolumbijską cumbię oraz kolumbijskie hity Shakiry czy Juanes! Jest laureatką Grechuta Festival 2011, półfinalistką IV Edycji Mam Talent i laureatką Złotego Liścia Retro im. Mieczysława Fogga. Magdalena to ambasadorka latynoskiej kultury i muzyki na polskim rynku muzycznym.

Jej film dokumentalny “Poznaj moją Kolumbię” to jedyny w swoim rodzaju materiał łączący historię i przepiękne malownicze widoki, obrazujący koloryt codziennego życia oraz niezwykłe bogactwo stylów muzycznych tego egzotycznego kraju. Częste podróże do Kolumbii skłoniły Magdalenę do nakręcenia filmu o kraju, który pozostawił niezatarty ślad w jej życiu i zainteresowaniach muzycznych. Większość materiału została nakręcona w Santander, regionie położonym w północno-wschodniej części kraju, znanego ze swoich jadalnych “mrówek dupiastych”, słodkich jak miód ananasów oraz jednego z najgłębszych wąwozów świata. Z Santander Magdalena zabierze nas do malowniczej i upalnej Cartageny nad wybrzeżem Morza Karaibskiego a później wyruszymy w głąb lądu do Bogoty. Stolica Kolumbii to największe miasto w Andach i jedna z najwyżej położonych stolic Ameryki Południowej (2640 m n.p.m.). Film został objęty honorowym patronatem Ambasady Kolumbii w Polsce.

Podczas spotkania widzowie będą mogli kupić bardzo egzotyczne kolumbijskie przekąski: HORMIGAS CULONAS (mrówki dupiaste)! Są to najbardziej znane owady w kolumbijskiej kuchni, pochodzą z regionu Santander. Te jadalne owady należą do rodziny mrówek zbierających liście i spotykane są wyłącznie na kontynencie amerykańskim, od Argentyny po południową granicę Stanów Zjednoczonych. Mrówki z Santander odkryte zostały ponad 500 lat temu przez zamieszkujących te tereny Indian Guanes.

Ponadto, aby przybliżyć mało znany u nas folklor afrokolumbijski, Magdalena Lechowska zaśpiewa tradycyjną cumbię kolumbijską.