W ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Muzyki:

Biele – Bez zielony las
Ze specjalnym udziałem muzyka jazzowego z Suwalszczyzny, Radka Nowickiego

25 sierpnia 2023, godz. 17:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny

pełny program festiwalu

 

Biele to muzyka miejsca, w którym zacierają się granice państw. Tylko tu usłyszycie melodię śpiewaną w gwarze mazurzącej, choć dźwięki te znane są również na Białorusi, zaś podobne słowa w języku Dzuków Litwini śpiewają tak, że nas, Polaków chwyta to mocno za serce. I ma się wrażenie, że to nasza pieśń, wyssana z mlekiem matki. Po prostu. Tak tu jest i czasem nie trzeba wiedzieć dlaczego, choć zawsze warto posłuchać.

Biele jest projektem muzycznym stworzonym przez Julitę Charytoniuk, Ulkę Murawko i Piotra Fiedorowicza – ludzi z Suwalszczyzny, wychowanków zielonych lasów, odludnych bagien i nadrzecznych łąk. Miejsc, w których szara codzienność przeplata się z atmosferą tajemniczości i mistycyzmu, a codzienny znój płynnie przechodzi w czas wolny.
Biele to muzyka Suwalszczyzny. Tej dawnej, za którą czasem nieracjonalnie tęsknimy i tej współczesnej, w której próbujemy racjonalnie żyć.

Julita Charytoniuk – śpiew, bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne
Ulka Murawko – cymbały, śpiew, instrumenty perkusyjne
Piotr Fiedorowicz – dudy, gitara basowa, skrzypce, śpiew

Radek Nowicki – absolwent Akademii muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów jazzowych. Współpracował z czołowymi artystami rodzimej sceny jazzowej: Marcinem Wasilewskim , Michałem Tokajem, Arturem Dutkiewiczem, Agą Zaryan, Michałem Miśkiewiczem, Pawłem Kaczmarczykiem , Grzegorzem Karnasem. Jest także liderem własnego kwartetu oraz współtworzy trio Nowicki/Święs/Frankiewicz.