W ramach 37. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na otwarcie festiwalu i wernisaż wystawy

Marta Bogdańska: Love that dare not to speak its name

24 maja 2023, godz. 18:00
Galeria BOK / foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

wystawa dostępna do 19 czerwca 2023

Wystawa “Love that dare not to speak its name” („Miłość, która nie śmie wypowiedzieć swego imienia”) to autorski projekt Marty Bogdańskiej podążający śladami Selmy Lagerlöf, szwedzkiej pisarki i pierwszej kobiety, która otrzymała literacką Nagrodę Nobla w 1909 roku.

Autorka w swoim projekcie rozpatruje queerową spuściznę Selmy przez pryzmat współczesności, analizując czy i dlaczego taka spuścizna jest istotna. Poprzez połączenie kilku elementów – archiwów, zdjęć, filmów, wywiadów / tekstów, rzeźb – projekt rzuca światło na queerowe dziedzictwo Selmy i na jej współczesne znaczenie dla nas.
Istotnym wymiarem była też materialność listów, a także praca z pojęciami domu i przynależności, co zainspirowało Martę Bogdańską do stworzenia szeregu kolaży i obiektów. Artystka zbudowała je za pomocą lokalnych materiałów, a następnie sfotografowała rezultaty tej pracy. Dzięki wzbogaceniu projektu poprzez udział lokalnej społeczności LGBTQ+ biografia Selmy staje się żywa, przeszłość zbliża się do nas na odległość słowa, badania archiwalne łączą się z refleksją nad współczesną sytuacją osób queer.

Marta Bogdańska – artystka wizualna, fotografka, menedżerka kultury i twórczyni artystycznych filmów dokumentalnych. Realizowała międzynarodowe projekty artystyczne i kulturalne. Jej książka fotograficzna “Shifters” (wyd. Fundacja Sztuk Wizualnych i Landskrona Foto) została wybrana przez Festiwal PHotoESPAÑA Najlepszą Międzynarodową Publikacją Fotograficzną Roku, a wcześniej była nominowana do Kassel Dummy Award, Luma Rencontres Dummy Book Award Arles, & MACK First Book Award. Stypendystka Animals & Culture Foundation. Wygrała indywidualną wystawę na Gibellina Photoroad Festival. Marta jest laureatką Stypendium Konrada Pustoły, nagrody Stowarzyszenia Selmy Lagerlöf dla artystów wizualnych oraz nagrody Talent Roku 2020. Znalazła się na shortliście Allegro Prize 2022. Wyreżyserowany przez Martę krótki dokument „Next Sunday” był pokazywany na festiwalach filmowych na całym świecie. Prace Marty były prezentowane m.in. na festiwalach fotograficznych w Belfaście, Atenach, na PHotoESPAÑii w Madrycie, Miesiącu Fotografii w Krakowie, Festiwalu Tiff we Wrocławiu, Fotofestiwalu w Łodzi, CIRCULATION(S) w Paryżu, Biennale di Fotografia PHOTOLUX w Lucce, Festiwalu Landskrona Foto, w galerii Labirynt w Lublinie, Lokal_30 w Warszawie. Jej najnowsza wystawa to „Niebo i ogród” w galerii Miejsce przy Miejscu we Wrocławiu.

Marta Bogdańska fot. Yeva Karenina