W kwietniu tradycyjnie celebruje się książki i literaturę, warto więc wybrać się do Centrum im. Ludwika Zamenhofa, bo nie zabraknie tam wydarzeń właśnie z książką w roli głównej. Warto się wybrać tym bardziej, że z myślą o odbiorcach wprowadzamy pewne zmiany!

Działające przy Białostockim Ośrodku Kultury Centrum im. Ludwika Zamenhofa do tej pory było otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00.
 – Nadchodząca wiosna to świetna okazja, aby otworzyć się na dłużej – zapowiada Agnieszka Kajdanowska, kierowniczka działu dziedzictwa kulturowego Białostockiego Ośrodka Kultury. – W każdy czwartek wydłużamy więc czas pracy. Zapraszamy zarówno grupy zorganizowane, jak i indywidualnych zwiedzających od godziny 9:00 do 19:00.

To nie koniec udogodnień – od kwietnia studenci mogą korzystać ze „studenckich czwartków”. – Tego dnia studenci kupią bilet za połowę ceny, czyli za jedynie 4 zł!  Mamy nadzieję, że nasza oferta zachęci studentów do odwiedzania Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Naprawdę warto zobaczyć prezentowane właśnie tu wystawy czasowe oraz tę poświęconą patronowi CLZ – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, dyrektorka BOK.

Pierwsza z nich to „Twoje dłonie / Dajne hent” Jakuba Skrzypczaka – ilustracje do muzycznego albumu „Majne hent / Moje dłonie” Mai Miro i Patrycji Betley, inspirowane wierszami poetek jidysz.
Druga to ciesząca się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających wystawa „Zofia Rydet. Zapis socjologiczny”. Wystawa ta została właśnie przedłużona do 6 maja. Tego dnia, w ramach finisażu wystawy odbędzie się pokaz filmu o Zofii Rydet Nieskończoność dalekich dróg w reż. Andrzeja Różyckiego oraz spotkanie z Karolem Hordziejem, kuratorem (m.in. pokazywanej właśnie w Muzeum Fotografii w Krakowie wystawy „Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni”), wykładowcą i menadżerem kultury. Początek wydarzenia o godz. 18:00, wstęp jest wolny.
Trzecia wystawa, którą można obejrzeć na ul. Warszawskiej 19 to „Pamiętniki z II wojny światowej. Mikrohistoria Waldemara Baksa”. Gdy wybuchła wojna, Waldemar Baks miał 13 lat, gdy się skończyła – 19. Przez cały ten czas zapisywał swoje codzienne przeżycia w zeszytach. Jego dzienniki są zapisem pozornie zwyczajnej codzienności, nad którą wisi ciągłe widmo okupacji oraz ciekawą dokumentacją funkcjonowania miasta w tamtym okresie. Trudności z dostępem do dóbr, poruszaniem się po mieście, napięcia i konflikty przeplatają się ze spotkaniami towarzyskimi, wyjściami do kina czy na plażę. Relacja Waldemara Baksa jest tym bardziej ważna, że została napisana na gorąco, opisuje rzeczywistość, jaką autor czuł i widział w momencie, kiedy się działa.Dzienniki Waldemara Baksa zostały wydane przez Białostocki Ośrodek Kultury w 2023 roku jako „Pamiętnik z dorastania. Wojenne wspomnienia z lat 1939-1944” (wydawnictwo jest do nabycia w kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa). Na wystawie prezentowane są fragmenty tych pamiętników oraz fotografie i dokumenty z domowego archiwum Waldemara Baksa.

Wśród kwietniowych propozycji Centrum im. Ludwika Zamenhofa znajdą też coś dla siebie poszukiwacze nowych interesujących lektur.

Gośćmi trzeciego już spotkania z cyklu EKSPERCI/EKSPERTKI u Zamenhofa, organizowanego 10 kwietnia o godz. 17:00 będą Maria Niemyjska-Czarnow (kierowniczka Filii nr 14 Esperanto Libraro Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku) oraz Jarosław Parzyszek (białostocki esperantysta, przez wiele lat prezes Fundacji im. Ludwika Zamenhofa). Powiedzą oni O literaturze esperanckiej słów kilka i przedstawią trzy ważne dla tej literatury postaci: Antoniego Grabowskiego, Kazimierza Beina i Istvána Nemere. Wszyscy byli tłumaczami. Antoni Grabowski był także działaczem międzynarodowego ruchu esperantystów i poliglotą, Kazimierz Bein – esperanckim aktywistą i leksykografem, zaś István Nemere – niezwykle płodnym węgierskim pisarzem (opublikował 800 książek!). WIĘCEJ

Zaledwie dzień później, bo 11 kwietnia o godz. 18:00, we współpracy z Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się spotkanie promocyjne książki Pauliny Włodawer, Tam, gdzie kończył się świat.
W spotkaniu wezmą udział: dr Przemysław Kaniecki (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN), Anna Pyżewska (Muzeum Pamięci Sybiru) i Alexander Włodawer, syn Pauliny Włodawer (online), a poprowadzi je dr Marcin Zwolski z Muzeum Pamięci Sybiru.

Paulina Włodawer to postać niezwykła – uznana naukowczyni, biochemiczka, profesorka nauk przyrodniczych. Pod koniec lat 60. zmuszona do emigracji, wyjechała do Szwecji. Pracowała w prestiżowym Instytucie Karolinska w Sztokholmie, prowadząc pod kierunkiem Bengta Samuelssona badania nad prostaglandynami (za osiągnięcia w tej dziedzinie Samuelsson w 1982 roku otrzymał Nagrodę Nobla). Dopiero 40 lat po wojnie spisała swoje wspomnienia z życia na Syberii, które zostały wydane dzięki współpracy Muzeum Pamięci Sybiru i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

We wrześniu 1939 roku, z mężem Arturem uciekła z okupowanej Warszawy na wschód Polski, do Łucka. Stamtąd, w czerwcu 1940 roku oboje zostali deportowani w głąb Związku Sowieckiego, do Asino na Syberii. Do Polski wrócili dopiero w 1946 roku. Ich losy wpisują się w tę część polskiej historii, o której rzadko się mówi i pisze. W powszechnej świadomości ofiarami masowych sowieckich deportacji z lat 1940-1941 byli wyłącznie Polacy. W rzeczywistości drugą pod względem liczebności grupę wywiezionych stanowili polscy Żydzi, a ich losy były równie dramatyczne, co losy Polaków. WIĘCEJ

Na kolejną promocję książki – Pożydowskie. Niewygodna pamięć autorstwa Agnieszki Dobkiewicz Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza 25 kwietnia o godz. 18:00.

Agnieszka Dobkiewicz jest pisarką, publicystką, dziennikarką i prezeską Fundacji IDEA, promującej dziedzictwo historyczne i kulturowe Dolnego Śląska. Jej wydana przez wydawnictwo ZNAK Koncept książka to dwanaście reportaży, będących przyczynkiem do refleksji nad tym, jak głęboko w polską tożsamość sięgają żydowskie korzenie. Autorka mierzy się z kwestią, kiedy cudze zaczyna być własne, a (po)żydowskie przeistacza się w polskie. Zabiera nas w podróż przez 80 lat skomplikowanych relacji polsko-żydowskich w powojennej historii Polski. Odwiedza różne regiony kraju i w charakterystyczny dla siebie sposób odkrywa to, co zapomniane, nieznane, niechciane i niewygodne. Przekonuje, że materiał polskiej duszy tka się nieustannie, a żydowskość jest jednym z jej wątków. WIĘCEJ

Wiosna to dobry czas na poznawanie Białegostoku i jego sekretów. Pomoże w tym odświeżona wersja Questu Monumentalnego, czyli gry terenowej wiodącej szlakiem białostockich pomników. Quest jest okazją do świetnej zabawy dla dzieci i dorosłych, kończy się „zdobyciem skarbu” i jest dostępny bezpłatnie w kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa. WIĘCEJ

Centrum im. Ludwika Zamenhofa mieści się przy ul. Warszawskiej 19, udział we wszystkich wspomnianych wydarzeniach jest bezpłatny.

Więcej informacji: na naszej stronie oraz na stronie www.centrumzamenhofa.pl

Polecamy też nasze wydawnictwa!