Poszukujemy wolontariuszy i wolontariuszek do współpracy przy organizacji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Zapraszamy Was do udziału w wolontariacie podczas akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. 19 kwietnia 2023 (środa). Waszym zadaniem będzie informowanie przechodniów o wydarzeniach sprzed 80 lat i wręczanie papierowych żonkili – symbolu pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Jeśli chcesz wesprzeć akcję i rozdawać żonkile w Białymstoku, zapoznaj się z poniższymi informacjami i uzupełnij formularz zgłoszeniowy.

Uwaga: kwestionariusz jest aktywny w dniach 10 stycznia – 5 lutego 2023. Obowiązuje limit osób, które możemy przyjąć.

 

Akcja Żonkile
Muzeum POLIN co roku organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniającą powstańców w getcie warszawskim. “W 2023 roku czeka nas wyjątkowa, bo 80., rocznica wybuchu powstania. Z tej okazji chcielibyśmy zaprosić wolontariuszki i wolontariuszy także spoza Warszawy, którzy na ulicach pięciu miast informowaliby przechodniów o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku, wręczając im papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu”.

 

Podstawowe informacje o wolontariacie

  1. Do udziału w wolontariacie zapraszamy osoby powyżej 14. roku życia oraz osoby, które „rocznikowo” mają 14 lat (tj. urodzone w 2009 roku lub wcześniej).
  2. Akcja Żonkile odbywa się 19 kwietnia w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku będzie to środa.
  3. Twoim zadaniem będzie rozdawanie na ulicach Białegostoku papierowych kwiatów podczas kilkugodzinnego dyżuru oraz informowanie, że tego dnia obchodzimy rocznicę powstania, którego symbolem jest wręczany żonkil.
  4. Instytucją partnerską w Białymstoku jest Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
  5. Akcja poprzedzona będzie wykładem historycznym online oraz stacjonarnym warsztatem komunikacyjnym w Białymstoku, podczas których dowiesz się (lub poszerzysz swoją wiedzę 😉) o powstaniu w warszawskim getcie oraz poznasz sprawdzone sposoby, jak mówić o akcji.
  6. 8-10 godzin – to minimalna liczba godzin, którą spędzisz, biorąc udział w podstawowych aktywnościach w ramach wolontariatu. Ponadto, dla chętnych, przewidujemy dodatkowe spotkania online, organizowane przez edukatorów Muzeum POLIN 😊
  7. Główną formą naszego kontaktu będzie e-mail. Prosimy, podaj w formularzu adres, który sprawdzasz regularnie oraz zwróć uwagę, czy nie ma w nim żadnych literówek!
  8. Jeśli w dniu wypełniania poniższego formularza nie masz ukończonych 18 lat, pobierz plik ze wzorem zgody rodzica / opiekuna prawnego i prześlij nam podpisany skan bądź odeślij pocztą.
  9. O szczegółach akcji w Białymstoku opowiemy Ci podczas grupowego spotkania informacyjnego online (na platformie ZOOM) w wybranym w formularzu terminie.
  10. Kontakt do nas: wolontariat@polin.pl.

 

Akcja Żonkile odbywa się w ramach całorocznego programu Muzeum POLIN „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

www.polin.pl, www.eeagrants.org, www.norwaygrants.org, www.gov.pl