Licealistko/Licealisto, Studentko/Studencie!

Czy chcecie stać się ważną częścią najbardziej energetycznego wydarzenia filmowego w tej części Europy? Jesteście ciekawi, jak to jest być filmowym selekcjonerem i jurorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA?

Jeżeli tak, to zapraszamy!

Na początku garść informacji o naszym festiwalu!

Tegoroczna, 17. już edycja ŻUBROFFKI odbędzie się w terminie od 6 do 10 grudnia w Białymstoku i regionie. To wydarzenie, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata, i to spotyka się dosłownie, bo na nasz festiwal specjalnie przyjeżdża grubo ponad setka gości (filmowców, artystów, dziennikarzy, przedstawicieli branży filmowej) z Polski i zza granicy. Symbolem festiwalu jest żubr, którego wygląd zmienia się co roku za sprawą artystów, z którymi współpracujemy.

Nasi selekcjonerzy spośród zgłoszonych filmów wyłonią tytuły, które powalczą o nagrody w  dziesięciu konkursach w formule polskiej i międzynarodowej. Przygotowujemy także specjalne, tematyczne projekcje krótkometrażówek z różnych krajów. W programie są również energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są także nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę – Dzikiego Żubra.

Co trzeba zrobić, by współtworzyć festiwal?
Wystarczy napisać krótki esej (max 3000 znaków) na temat jednego z zaproponowanych przez nas filmów. Autorki i Autorzy najciekawszych prac zasiądą w Jury pod przewodnictwem znanego polskiego krytyka filmowego/krytyczki filmowej i wybiorą najlepszy film spośród polskich konkursów 17. edycji MFFK ŻUBROFFKA.

Wcześniej wezmą udział w spotkaniu, podczas którego dowiedzą się, jak analizować filmy na najwyższym światowym poziomie. Spotkanie poprowadzą dr Tomasz Adamski (wykładowca, filmoznawca, prelegent, filmowiec, organizator wydarzeń i warsztatów filmowych) i dr Maciej Białous (socjolog filmu, wykładowca i prelegent).

Z nami zdobędziecie nową wiedzę, poznacie ciekawych ludzi i zanurzycie się w niezwykłym świecie filmu! I jeszcze jedna ważna informacja: jeśli zostaniecie członkami naszego Jury, zyskacie bezpłatny wstęp na festiwal (w tym na uroczyste otwarcie i wydarzenia towarzyszące), a dodatkowo, podczas uroczystej Gali Zamknięcia i ogłaszania wyników pojawicie się na scenie w świetle jupiterów!

Jesteście zainteresowani? Czekamy na Wasze eseje.

Regulamin konkursu:

  1. Konkurs organizowany jest przez Białostocki Ośrodek Kultury – DKF GAG (organizatora MFFK ŻUBROFFKA) przy współpracy Instytutu Studiów Kulturowych oraz Instytutu Socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku.
  2. W konkursie startować mogą uczniowie szkół średnich (liceów, techników) oraz studenci, posiadający ważną legitymację studencką. W przypadku osób niepełnoletnich uczestnicy muszą przedstawić zgodę rodziców na udział w konkursie oraz zgodę wychowawcy klasy na udział w projekcjach festiwalowych, jeśli będą one kolidować z zajęciami w szkole.
  3. Esej na temat wybranego filmu należy napisać i przesłać e-mailem na adres: film@bok.bialystok.pl (tytuł maila: ESEJ ŻUBROFFKA 2023). Tekst nie może przekroczyć 3000 znaków. Pracę należy przesłać do 23 października (do godz. 24.00). Pod esejem proszę podać imię, nazwisko i typ szkoły/uczelni. Esej musi być napisany w języku polskim. W przypadku osób niepełnoletnich do przesyłanego eseju należy dołączyć zeskanowaną zgodę rodzica/opiekuna na udział w konkursie, a w przypadku, w którym projekcje festiwalowe będą kolidować z zajęciami szkolnymi – także zgodę wychowawcy klasy na udział w projekcjach.
  4. Esej powinien dotyczyć jednego z zaproponowanych filmów krótkometrażowych:

Linki:

STUFFED, reż./dir. Theo Rhys, Wielka Brytania/United Kingdom 2021, 19’18”
https://vimeo.com/639643057

WOLF IN DUDE’S CLOTHING, reż./dir. Solmund MacPherson, Kanada/Canada 2021, 12’57”
https://vimeo.com/725803971

DEEP LOVE/KOHANNIA reż./dir. Mykyta Lyskov, Ukraina/Ukraine 2019, 14′
https://vimeo.com/644019385

WOOD CHILD & HIDDEN FOREST MOTHER reż./dir. Stephen Irwin, Wielka Brytania/United Kingdom 2020, 10′
https://vimeo.com/569775105

AHEAD reż./dir. Ala Nunu Leszyńska, Wielka Brytania, Portugalia/United Kingdom 2019, 5′
https://vimeo.com/524837064

IMPORTANT POLICE SHIT, reż./dir. Andrew T. Betzer, Stany Zjednoczone/USA 2020, 12’09”
https://www.youtube.com/watch?v=GrJV-kzt3no

IN FLOW OF WORDS, reż./dir. Eliane Esther Bots, Niderlandy/Netherlands 2021, 22’15”
https://vimeo.com/782706827

  1. Poprzez dokonanie zgłoszenia uczestnik akceptuje treść niniejszego regulaminu, wyraża zgodę na udostępnienie i przetwarzanie przez organizatorów konkursu swoich danych osobowych oraz ewentualnie wizerunku, a także wykorzystania eseju na potrzeby informacyjne i promocyjne Organizatorów.
  2. Eseje oceni komisja w składzie: dr Tomasz Adamski (UwB) i dr Maciej Białous (UwB). Wyniki zostaną ogłoszone 27 października 2023 roku. Obowiązkowe spotkanie dla zwycięzców odbędzie się 30 października w godzinach popołudniowych. Szczegóły spotkania zostaną przesłane drogą mailową.
  3. Organizator nie zapewnia zwycięzcom konkursu noclegów i zwrotów kosztów przejazdu na Festiwal.
  4. Uczestnicy konkursu otrzymają certyfikat udziału w pracach Młodego Jury.
  5. MFFK ŻUBROFFKA odbędzie się w dniach 6-10 grudnia 2023 roku w Białymstoku i na Podlasiu.