Gdy wiosna puka do drzwi, my tradycyjnie spotykamy się podczas festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?, który przyciąga odbiorców spragnionych filmów, koncertów, wystaw i spotkań spoza głównego nurtu. O tegorocznym programie opowiedzieliśmy dziennikarzom podczas środowej konferencji prasowej. Na festiwal zapraszamy od 27 do 30 marca do kina Forum i klubu Fama!

Szczegółowy program festiwalu

W ramach filmowej odsłony festiwalu zaprezentujemy dziewięć interesujących produkcji. Zaczniemy od premiery niezależnej fabuły Rewers – przewrotnego SF o odpowiedzialności, internetowej manipulacji i naturze czasu w reżyserii białostoczanina Michała Krota. Z kolei będący na pograniczu sztuki i aktywizmu, dokumentu i SF film Queendom (reż. Agniia Galdanova) to portret 21-letniej drag queen, która ze swoimi radykalnymi występami pojawia się w supermarketach, na stacjach metra i moskiewskich ulicach. Koński ogon jest pełnometrażowym debiutem reżyserki, malarki i artystki wizualnej Justyny Łuczaj. To osadzona w pejzażu prowincjonalnej Polski opowieść o przemocy i pożądaniu, która nie pozwala o sobie zapomnieć.

Można będzie też złapać oddech od poważnych tematów! Czarna komedia z elementami horroru Krazy House (reż. Steffen Haars, Flip Van der Kuil) wyśmiewa religijny fanatyzm i testuje, jak bardzo można obrazić widzów, a zarazem sprawić, by… wyli ze śmiechu. Odwołująca się zaś do kina klasy B komedia Szczury! (reż. Maxwell Nalevansky i Carl Fry) składa hołd filmom akcji, thrillerom i tanim horrorom, ale głównie drwi ze współczesnej Ameryki. Perełką filmowego programu będzie pokaz filmu Pawła Karpińskiego To tylko rock z autorską narracją Doroty Masłowskiej – narracją dowcipną i bez litości piętnującą absurdy rockowego świata!

Przyroda jest nam bliska, dlatego zaprosimy widzów do świata dzikiej natury. Film Dyby Lach, Przynoszę Ci dzikość, to symboliczna podróż od Bugu do Odry, stawiająca pytania o wolność rzek i ludzi, o relację człowieka i natury, ich ekosystemowe splątania, a animowana Natura rzeki w reż. Agnieszki Waszczeniuk opowiada o podobieństwach pomiędzy stanami psychicznymi kobiety, a stanami / cyklami życia rzeki. Z kolei Niewyraźny klekot ptaków w reżyserii Franciszka Berbeki to historia Włodzimierza Puchalskiego, związanego z Podlasiem pioniera polskiego filmu przyrodniczego.

Podczas naszego festiwalu zawsze można liczyć na muzyczne odkrycia. Zanim niektórzy artyści wkroczą do świata mainstreamu, usłyszycie ich na scenie Famy! Duet Gerda dowiedzie, że „muzyka ma postać widzialną” – przy mikrofonie pojawi się poeta i artysta wizualny Wojciech Bąkowski, zaś przy perkusji i elektronice Jan Piasecki aka JANP. Wyruszymy też “po kwiat paproci”, a naszym przewodnikiem będzie Etnobotanika, tajemniczy katowicki duet, łączący nostalgiczne poszukiwania w klimacie duchologii z frapującymi brzmieniami elektroniki i technikami obróbki sampli znanymi z hiphopu.

Tegoroczną oprawę graficzną festiwalu stworzył pochodzący z Białegostoku, wielokrotnie nagradzany autor albumów komiksowych Jacek Świdziński! Jego komiks Festiwal otrzymał w 2024 Paszport „POLITYKI” za znakomitą, epicką, wielowymiarową historię V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie. Wystawę prac z Festiwalu zaprezentujemy w foyer kina Forum.

W klubie Fama zobaczymy wystawę melona – popularnego autora i bohatera internetowej serii komiksów (melonów). Rysunkowe melony z charakterystycznym przekąsem komentują bieżące wydarzenia w kraju i na świecie, nie unikając przy tym trudnych i kontrowersyjnych tematów. Ten sam melon poprowadzi również warsztat zaczepny, podczas którego uczestnicy poszukają odpowiedzi na pytanie: czy malutki komiks może mieć siłę rażenia bomby atomowej?