Zapraszamy na koncert w ramach XXIX Katedralnych Koncertów Organowych!

Urszula Bardłowska – sopran
Józef Kotowicz – organy

16 sierpnia 2024, godz. 19:15
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

Program XXIX Katedralnych Koncertów Organowych

Urszula Bardłowska – sopranistka urodzona w Białymstoku. Zamiłowanie do sztuki wokalnej rozwijała pod opieką prof. Violetty Bieleckiej. Początkowo śpiewała w chórach: Schola Cantorum Bialostociensis, Polski Chór Pokoju i Cantica Cantamus. Wyższe wykształcenie zdobyła na Uniwersytecie F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Jadwigi Rappé oraz w Escuela Superior de Música Reina Sofia w Madrycie w klasie prof. Toma Krause. Stypendystka Ministerstwa Kultury w Hiszpanii, Fundacji AIE, Fundación Albeniz (Madryt), Fundacji Lion (Warszawa) i Urzędu Marszałka Województwa Podlaskiego. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich. W 2007 roku zadebiutowała na scenie Opery i Teatru Wielkiego w Warszawie w roli pierwszego chłopca w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta. Brała udział w wielu festiwalach muzycznych w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech i Francji. W 2012 roku odbyła tournée po Korei Południowej z hiszpańsko-koreańskim repertuarem.

W latach 2011-2020 współpracowała z hiszpańskimi chórami: Coro de Radio y Televisión Española, Coro Nacional de España, Coro del Teatro Real, Coro de l´Auditori. Występowała w przedstawieniach operowych i zarzuela. Współpracuje z Instytutem Polskim w Madrycie, Konsulatem Rzeczpospolitej Polskiej w Barcelonie i Madrycie oraz stowarzyszeniami promującymi polską muzykę w Hiszpanii.

W roku 2021 otrzymała stypendium Stowarzyszenia Artystów w Hiszpanii (AIE) na realizację studiów podyplomowych w Escuela Superior de Música en Catalunya w Barcelonie. Współpracuje z Fundacją Victoria de Los Angeles w Barcelonie. Bierze udział w licznych projektach muzyki kameralnej i chóralnej. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki hiszpańskiej i latynoamerykańskiej.

Józef Kotowicz – białostocki organista i pedagog, profesor tytularny na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. Wykłada w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku grę na organach i improwizację organową.

Bierze udział w licznych festiwalach organowych w kraju i za granicą. Regularnie koncertuje w Szwecji, Danii, Finlandii i Norwegii. Występował w Słowacji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Litwie, Białorusi i Rosji. Sześciokrotnie występował w Stanach Zjednoczonych. Do najbardziej prestiżowych miejsc, gdzie koncertował należą: katedry w Kopenhadze, Turku, Bratysławie, Lund, Malmo, Aaalborg, Detroit, Galway, Hamburgu, Dusseldorfie, Geteborgu, Sztokholmie, Wilnie i Tallinnie, na Uniwersytecie Michigan i Uniwersytecie Katolickim w Rużomberku.

Laureat Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kamieniu Pomorskim (1994). Ma w dorobku pięć płyt. Jest członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Białymstoku. W 2024 roku Prezydent RP odznaczył go Brązowym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Pełni funkcję kierownika artystycznego Katedralnych Koncertów Organowych od 1996 roku odbywających się w białostockiej bazylice katedralnej oraz koncertów organowych na terenie województwa podlaskiego.

Program:

  • Suplikacja ,,Święty Boże” a capella
  • M.Surzyński (1866-1924) – Improwizacje nt.Święty Boże op.38
  • Mieczysław Surzyński (1866-1924) – ,,Zdrowaś Marya”
  • Stanisław Moniuszko (1819 -1872) ,,Inclina aurem tuam”
  • Niels W.Gade (1817-1890) – Festiches Praludium uber den choral ,,Lobet den Herren”
  • Luigi Bordese (1815-1886) – ,,O Salutaris” sopran z organami
  • J.Busto (ur.1949) – ,,Ave Verum” sopran z organami
  • Michał Lorenc (ur.1955) – Ave Maria
  • J.S.Bach (1685-1750) – Passacaglia c moll  BWV582