Zapraszamy na koncert w ramach XXIX Katedralnych Koncertów Organowych!

Przemysław Kapituła

9 sierpnia 2024, godz. 19:15
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

Program XXIX Katedralnych Koncertów Organowych

Przemysław Kapituła – polski organista, impresario muzyczny, kontynuator tradycji muzycznej Archikatedry Warszawskiej. Urodził się w 1965 roku w Warszawie. W 1990 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. J. Serafina. Kształcił się u wielu europejskich pedagogów. Pobierał lekcje prywatne w zakresie gry na fortepianie u prof. K. Mochtaka, Przez szereg lat współpracował z prof. dr hab. J. Erdmanem.

Artysta regularnie koncertuje w kraju i za granicą (Argentyna, Austria, Belgia, Bułgaria, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Hiszpania, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Urugwaj, Włochy) dając ok. 120 koncertów rocznie na najpoważniejszych europejskich festiwalach organowych. Artysta współpracował z solistami (m.in. B. Ładyszem, T. Żylis-Garą, O. Pasiecznik), chórami oraz zespołami orkiestrowymi (m.in. z Orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie). Specjalne miejsce w jego zainteresowaniach zajmuje twórczość wybitnych organistów polskich: Mieczysława Surzyńskiego (1866-1924) i Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946).

Będąc dyrektorem Fundacji „Festiwal Muzyki Sakralnej” organizuje ok. 520 koncertów rocznie, w których rocznie bierze udział ponad 35000 słuchaczy. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” w Warszawie. Muzyk jest pomysłodawcą i twórcą wielu przedsięwzięć artystycznych na terenie Warszawy i Polski m.in. cykli koncertów: „Organy Śródmieścia – Warszawski Festiwal Organowy”, „Wielkie Organy w Archikatedrze”. „Organy Parafii Św. Wojciecha na Woli”, „Organy Woli”. Jest również inicjatorem remontu zabytkowych organów w kościele św. Wojciecha w Warszawie.

Jest członkiem Komisji Muzyki Kościelnej Archidiecezji Warszawskiej. Laureat nagrody Prymasa Polski „Srebrna Piszczałka” (2009) za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. W latach 1999-2001 był członkiem Komisji Kultury Rady Dzielnicy Wola w Warszawie. Artysta wykładał we Włoszech na kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej.

Program:

 • Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Toccata (i Fuga) d-moll, BWV 565
 • Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Opracowanie chorału “Nun komm, der Heiden Heiland“, BWV 659
 • Mieczysław Surzyński (1866-1924) – Capriccio op. 36
 • Fryderyk Chopin (1810 – 1849)
  – Prelude e-moll op. 28 nr 4 (Orgeltranskription P.Kapitula)
  – Prelude A-dur op. 28 nr 7 (Orgeltranskription P. Kapituła)
 • Leon Boëllmann (1862-1897)
  – Suite Gothique op.25
  – Introduction-Choral
  – Menuet gothique
  – Priere a Notre Dame
  – Toccata