Zapraszamy na koncert w ramach XXIX Katedralnych Koncertów Organowych!

Chór Politechniki Białostockiej pod dyr. prof. Wioletty Miłkowskiej
Rafał Sulima – organy

28 czerwca 2024, godz. 19:15
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

Program XXIX Katedralnych Koncertów Organowych

Chór Politechniki Białostockiej powstał w 1977 r. jako zespół męski pod dyrekcją Zofii Hamerlak-Gładyszewskiej. Od  1997 roku Chórem kieruje Wioletta Miłkowska. Od tego momentu repertuar Chóru Politechniki Białostockiej obok utworów a cappella z różnych epok, rozszerzył się o formy wokalno-instrumentalne (m.in. zespół wykonywał dzieła: J. S. Bacha, A. Vivaldiego, J. Haydna, W. A. Mozarta, G. Rossiniego, F. Schuberta, G. Fauré, S. Moniuszki, K. Jenkinsa, J. Ruttera). Niektóre z nich zostały zarejestrowane na płytach CD: Wolfgang Amadeusz Mozart – Missa brevis F-dur (1999), Ariel Ramirez – Misa Criola, Navidad Nuestra (2002), Antonio Vivaldi – Magnificat, Gloria ( 2003), Requiem w twórczości kompozytorów polskich ( 2006), Robert Ray – Gospel Mass (2007), kolędy w opracowaniu M. Fedorova (2021). Pod kierownictwem Wioletty Miłkowskiej zostały zrealizowane prawykonania oraz przedsięwzięcia jubileuszowe. Chór Politechniki Białostockiej wielokrotnie uświetniał uczelniane uroczystości. Koncertował w kraju i poza jego granicami: w Kanadzie, USA, Czechach, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, chGrecji, Macedonii, Portugalii, Włoszech, na Łotwie, Litwie oraz w Rosji. Zespół może poszczycić się także nagraniami radiowymi, płytami CD oraz szeregiem nagród i wyróżnień zdobytych na licznych konkursach w Polsce i za granicą.

prof. Wioletta Miłkowska

Wioletta Miłkowska – profesor sztuk muzycznych, absolwentka Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego Akademii Muzycznej im. F. Chopina Filii w Białymstoku w klasie dyrygowania prof. dr hab. Bożeny V. Bieleckiej oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich przy Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od ponad 30 lat pracuje na Uniwersytecie Fryderyka Chopina Filii w Białymstoku, prowadząc klasę dyrygowania. Od 1997 roku dyrygentka Chóru Politechniki Białostockiej, a od 2005 – Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Kieruje też Zespołem Artystycznym Pronar. Koncertowała w Europie, Kanadzie i USA. Brała udział w konkursach i festiwalach, zdobywając liczne nagrody, jest często jurorką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Współpracując z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi poprowadziła szereg koncertów oratoryjnych. Wspólnie z prowadzonymi przez siebie zespołami zarejestrowała interpretacje wybranych dzieł na płytach. Współorganizowała wiele ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych. Od ponad 30 lat jest animatorką młodzieżowego ruchu chóralnego na Podlasiu. W latach 2006-2014 roku koordynowała w regionie działania ogólnopolskiego programu rozwoju chórów szkolnych „Śpiewająca Polska”. Współpracuje z chórami dziecięcymi i młodzieżowymi w ramach autorskiego projektu „Rozśpiewany Białystok”. Współzałożycielka Międzynarodowego Chóru Morza Bałtyckiego, z którym realizuje artystyczne przedsięwzięcia. Zajmuje się działalnością naukową, a obszarem jej badań jest twórczość funeralna (rozprawa Requiem w twórczości kompozytorów polskich). Jest też autorką, redaktorką naukową książek i artykułów dotyczących chóralistyki polskiej. Wyróżniona Nagrodami Rektora UMFC i Politechniki Białostockiej, uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Statuetką Nauczyciel Mądry Sercem – Nagrodą Prezydenta Miasta Białegostoku. Za swą działalność otrzymała medal Zasłużony dla Kultury Polskiej i medal Za Zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W 2017 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku, w 2018 – odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2020 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury i sztuki.

Rafał Sulima

Rafał Sulima – absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w trzech specjalnościach: organy (2003) w klasie prof. M. Terleckiej; muzyka kościelna (2004) w klasie prof. B. Sawickiej, prof. M. Dąbrowskiego; śpiew solowy (2009) w klasie prof. C. Szyfmana. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001, 2020). Laureat konkursu Primus Inter Pares 2004. Zdobywca Grand Prix i pierwszego miejsca na II Ogólnopolskim Konkursie Organistów Pro Organo 2007 w Warszawie. Otrzymał Białą Lilię – Nagrodę Artystyczną przyznaną przez prezydenta Ełku (2010, 2022), Złotego Bociana od starosty powiatu ełckiego za krzewienie kultury muzycznej w regionie. W latach 2014-2020 otrzymywał stypendium artystyczne prezydenta Ełku. W 2013 roku obronił tytuł doktora sztuki muzycznej w specjalności organy na UMFC w Warszawie. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia dydaktyczne z gry na organach, improwizacji, śpiewu, basu cyfrowanego i akompaniamentu liturgicznego. W swoim dorobku ma nagrania płytowe, koncerty organowe, kameralne i wokalne. Współpracuje z Chórem Filharmonii i Opery Podlaskiej oraz chórami akademickimi. W latach 2003–2013 był organistą w Świętej Lipce, gdzie – oprócz tradycyjnych obowiązków liturgicznych – prezentował brzmienie barokowych organów. Solowa płyta Rafała Sulimy z nagraniem tego instrumentu uzyskała status złotej. Jest dyrygentem chóru Kontrapunkt w Ełku (od 2009) i Ełckiej Orkiestry Kameralnej (od 2015). Z ks. Zbigniewem Stępniakiem (basso profondo) nagrał płyty „Molitva na Vostoke” (2018) i „Różaniec artystyczny” (2020). W 2021 roku ukazała się jego płyta „Świętolipskiej Matce w koronie muzyki”, a rok później, nagrana z sopranistką Małgorzatą Trojanowską, „Głos duszy”. W 2022 roku Rafał Sulima wykonał z chórem Kontrapunkt prapremierę utworu „Msza Ełcka” Piotra Grinholca, w grudniu tegoż roku ukazała się płyta z nagraniem tego utworu.

 

Program:

  • Piotr Grinholc – Intrada (organy solo)
  • Arcybiskup Eliasz II (Irakli Guduszauri-Szjolaszwili) – Kyrie eleison (chór a cappella)
  • Lesii Diczko – Otcze nasz (chór a cappella)
  • Denis Bedard – Christus vincit (organy solo)
  • Javier Busto – Ave verum corpus (chór a cappella)
  • Eric Whitacre – Lux Aurumque (chór a cappella)
  • Mieczysław Surzyński – Kto się w opiekę (organy solo)
  • Mieczysław Surzyński – Missa in honorem S. Adalberti (chór i organy)