W ramach XXIX Katedralnych Koncertów Organowych zapraszamy na koncert włoskiego organisty

ENNIO COMINETTI

26 lipca 2024, godz. 19:15
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł – do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

cały program XXIX Katedralnych Koncertów Organowych

Ennio Cominetti zagrał prawie trzy tysiące koncertów w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie, m.in. w katedrach Notre Dame w Paryżu, św. Marii w San Francisco, św. Philipsa w Atlancie i św. Pawła w Londynie, Kościele św. Tomasza w Nowym Jorku, Kaplicy Króla w Bostonie, protestanckim kościele chrześcijańskim w Jerozolimie i bazylice Notre Dame d’Afrique w Algierze.

O jego koncertach pisano „Cominetti przedstawił się jako solista o wielkiej wirtuozerii (…) z mistrzowskimi fajerwerkami muzyki organowej, która zmieniła słuchanie w wydarzenie”. Określono go jako „charyzmatyczny charakter i muzyk w prawdziwym tego słowa znaczeniu”.

Nagrywa płyty i realizuje wideo, pisze artykuły do włoskich i europejskich magazynów muzycznych, prowadzi wykłady uniwersyteckie, kursy mistrzowskie, przewodniczy jury. Jako kompozytor regularnie publikuje swoje wykłady, które są też emitowane we włoskiej i niemieckiej telewizji. Przez kilka lat kierował wydziałem Muzyki Sakralnej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Jest konsultantem zewnętrznym ds. historii i interpretacji muzyki włoskiej na niektórych europejskich wydziałach uniwersyteckich.

Wśród jego esejów muzycznych można znaleźć prace o organiście i kompozytorze Marco Enrico Bossim, ,,Przewodnik po słuchaniu i interpretacji Das Wohl-temperierte Klavier Johana Sebastiana Bacha”; „Przygoda harmonii w nieskończoność”. Z Clarą Bertellą napisał „Verdi mi opowiada” i „Muzyka na stole”, inne jego dzieła to: „Mozart w Lombardii”, książki o Giacchino Rossinim, ,,Leonardo i muzyka”, ,,Beethoven, mały świat tytana muzyki”, ,,Vices of Art” i ,,The Ladies of Music”. W 2020 roku wydał książkę „Włosko-polskie przeplatanie muzyczne, od starożytności do współczesności”, przetłumaczoną na język polski.

Program koncertu:
Johann Sebastian Bach (1685-1750):
– Canzona in d BWV 588
– Concerto in F BWV 978 (from Vivaldi)
(Allegro, Largo, Allegro)
Johann Christian Heinrich Rinck (1770-1846)
– 6 Variationen über Corelli, op. 56
Léon Boëllmann (1862-1897)
– Final-Marche, from Suite n. 2 op. 27
Marco Enrico Bossi (1861-1925)
– Étude Symphonique op. 78
Percy E. Fletcher (1879-1932)
– Festival Toccata