W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Muzyki i koncert lutniowo-organowy
Luteduo Plus
23 sierpnia, godz. 19:00
Aula Magna Pałacu Branickich, ul. Jana Kilińskiego 1
wstęp wolny
Luteduo Plus to zespół, który tworzy Anna Kowalska, Anton Birula i Alisa Birula. Artyści pragną zwrócić uwagę na zapomniany repertuar na dwie lutnie barokowe. Zafascynowani utworami powstałymi u schyłku historii lutni, chcą dziś popularyzować tę wspaniałą muzykę. Ukazujący kontrastujące style różnych kultur Baroque Insight prowadzi przez uroczyste kompozycje wspaniałych włoskich lutnistów. Duży projekt Luteduo poświęcony jest muzyce J. S. Bacha – jego dziełom na lutnię solo oraz transkrypcjom lutniowym kompozycji skrzypcowych, wiolonczelowych i innych. Ostatni wyjątkowy program jest poświęcony rekonstrukcjom oraz aranżacjom duetów S. L. Weissa na 13-chórowe lutnie barokowe. Muzycy z powodzeniem prezentowali swoje projekty koncertowe na międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. w Austrii, Chinach, Estonii. Francji, Finlandii, Niemczech, Holandii, Polsce, Rumunii i we Włoszech.
Anna Kowalska studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh, Nigela North’a i Joachima Helda w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Muzyczne zainteresowania Anny sięgają daleko poza świat muzyki dawnej. Ojciec, amatorsko, ale bardzo dobrze, grał na akordeonie i zawsze wspierał wszystkie zainteresowania muzyczne córki. Rodzice byli często pierwszymi osobami, od których dowiadywała się o różnych gatunkach muzyki klasycznej czy popularnej. Zaznajomili Annę m.in. z tradycyjną muzyką celtycką, dzięki temu granie na koncertynie angielskiej i skrzypcach jest jej pasją, którą łączy z miłością do lutni i instrumentów szarpanych. Anna prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Anton Birula rozpoczął swoją edukację muzyczną od fortepianu i gitary. Na początku lat 90. ukończył również studia fotograficzne specjalizując się w fotografii artystycznej. Praca nad zdjęciami w ciemni była okazją, aby przesłuchać ogromną ilość muzyki, zwłaszcza nagrań z dziedziny wykonawstwa historycznie poinformowanego. Sprawiło to, że Anton zainteresował się muzyką dawną, a przede wszystkim utworami lutniowymi Silviusa Leopolda Weissa oraz Jana Sebastiana Bacha. Ta fascynacja zaprowadziła go do Holandii oraz Niemiec, gdzie studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz u prof. Konrada Junghaenela w Hochschule für Musik w Kolonii. Birula prowadzi klasę lutni w Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Alisa Birula rozpoczęła edukację muzyczną w 2010 roku w ZPSM im. K. Szymanowskiego nr 4 w Warszawie w klasie fortepianu prof. Marii Grzebalskiej. W 2015 roku zaczęła naukę gry na organach w klasie prof. Emilii Dziubińskiej. Doskonaliła swoje umiejętności podczas lekcji i warsztatów, które prowadzili m.in. prof. Michał Markuszewski, Ennio Cominetti, Vincent Ranger czy Dmitry’a Zubov. Brała udział w wielu festiwalach [m.in. Festiwal “Beethoven Plus 2019” w Altaussee (Austria), Międzynarodowy Organowy Festiwal Bożonarodzeniowy “Adeste Fideles w Sankt Petersburgu (Rosja), Festiwal „Dramma per Musica” 2021 w Warszawie)]. Obecnie Alisa jest studentką Uniwersytetu Sztuk w Rotterdamie (Codarts University of the Arts).