W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Muzyki!

ANNA SZAFRANOWSKA: ZIEMIO TY ŚLICZNA

23 sierpnia 2024, godz. 18:30
Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1
wstęp wolny

Projekt muzyczny Anny Szafranowskiej „Ziemio ty śliczna” prezentuje utwory powstałe pod wpływem odkrywanego na nowo zachwytu Suwalszczyzną, ziemią śliczną i złożoną oraz z szacunku dla śpiewaczek od pokoleń kultywujących niezwykły folklor i tradycje regionu.

Wybrane pieśni miłosne, weselne i liryczne pochodzą od najstarszych śpiewaczek z Suwalszczyzny. Utwory zostaną zaśpiewane tradycyjną emisją białego głosu przez śpiewaczkę Annę Szafranowską, we współczesnych jazzowych aranżacjach pianisty i kompozytora – Szymona Markiewicza oraz z udziałem uznanych muzyków związanych z Suwalszczyzną.

Prezentowane utwory są wyrazem wdzięczności, jaką Anna Szafranowska chciałaby złożyć śpiewaczkom, które spotkała na swojej drodze. To one ją zainspirowały, rozbudziły pasję i niesłabnące zainteresowanie pieśniami zaczerpniętymi z muzycznych tradycji ziemi suwalskiej: Helena Napierała (ur. 1929) ze Starego Folwarku, Weronika Zubowicz (1927-2022) ze Stanowiska, Anna Andruszkiewicz (1923-2021) z Wiżajn. Nagrała je też z wiarą, że przybliżą i zachęcą do śpiewania najstarszych tradycyjnych pieśni suwalskich. Ich unikatowość wynika z interesującej historii wielokulturowej Suwalszczyzny.

Skład zespołu:
Anna Szafranowska – śpiew
Szymon Markiewicz – fortepian
Krzysztof Józef Meysona – kontrabas
Bartosz Nazaruk – perkusja
Kamil Skorupski – saksofon
Zespół śpiewaczy Ancyjas z Suwalskiego Ośrodka Kultury