Zapraszamy na wernisaż i spotkanie w ramach 12. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata:

Wojtek Buczek: walkienotalkie

18 października 2023, ul. Legionowa 5
godz. 18:30 – wernisaż w foyer Forum
godz. 19:00 – spotkanie z autorem w klubie Fama, prowadzenie spotkania: Karol Kamyczek
wystawa czynna do 19 listopada 2023
wstęp wolny
kuratorzy: Magdalena Urbańska i Marcin Pawlukiewicz

pełny program festiwalu

Wystawa jest notesem ze spacerów, które Wojtek Buczek przez lata odbywał w Maroku. Tytuł „walkienotalkie” jego zdaniem najlepiej oddaje ideę tego co robi: chodząc, szuka spokoju, samotności. Choć podczas większości swoich wędrówek miał towarzyszy, to ich obecność nie wynikała z potrzeby dzielenia się widokami, które możemy zobaczyć na zdjęciach, ale samym doświadczeniem spaceru, zgubienia się i nieplanowania. Wolnością, którą zatraciliśmy lub nam na co dzień umyka. Maroko jest o tyle „łaskawe”, że niemalże wszędzie można dotrzeć pieszo, a napotkaną przeszkodę wystarczy po prostu ominąć.

Spacery te nie są klasycznym trekkingiem – mimo że łączy je wyznaczony początek i koniec, wszystko to, co znajduje się pomiędzy nimi, jest dowolnością, spontanicznością. Henry David Thoreau w książce „Walden, czyli życie w lesie” pisze: „Dopiero gdy zabłądzimy, czyli innymi słowy, zgubiwszy drogę, zgubimy się na tym świecie, zaczynamy naprawdę odnajdywać siebie i zdawać sobie sprawę z naszego położenia i nieskończonej liczby naszych związków”.

Wojtek Buczek – urodził się w Białymstoku, jest absolwentem kierunku fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. O swoim projekcie mówi: „Interesuje mnie rysowanie linii na mapach, łączenie kropek i długodystansowe spacery. Wierzę, że ruszanie „czterech liter” i przezwyciężanie niewygody to świetny sposób na poznanie siebie. To samo przekonanie mam o fotografii. Wiem, że zdjęcia kłamią, ale możemy, a nawet powinniśmy próbować zrozumieć to, na co patrzymy. Fotografia może być nauką o świecie, o tym jak go nam przedstawiają, ale przede wszystkim o sobie, o tym jak patrzymy na świat, co nas w nim interesuje. Walkienotalkie to projekt o eksploracji napędzanej siłą własnych mięśni i wizualny soundtrack do 1500-kilometrowego spaceru po Maroko, na który serdecznie zapraszam!”
walkienotalkie.com

Karol Kamyczek – 1988, ur. w Poznaniu. Kucharz, podróżnik, miłośnik gór. Gotował na islandzkich fiordach i portugalskiej farmie. W wolnym czasie głównie na rowerze, najchętniej daleko. Na Lofoty dojechał rowerem torowym, do Gruzji rowerem cargo z parą nart, żeby zjechać ze szczytu Kazbeku. W tym roku spłynął kajakiem z Poznania do Berlina, wioząc rower, którym wrócił do domu. Fascynuje go szukanie alternatywnych sposobów przemieszczenia się za pomocą własnych mięśni, żeby inaczej spojrzeć na drogę i otoczenie.