Zapraszamy do obejrzenia sześciu dokumentalnych hitów 22. edycji Festiwal Millennium Docs Against Gravity!

WEEKEND Z 22. FESTIWALEM MDAG

16-18 maja 2025
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł / normalny, 18 zł / specjalny bilet “rodzinny” (min. 3 osoby) – w kasie kina i online: https://bilety.bok.bialystok.pl/

MDAG to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła ponad 144 000 widzów. W tym roku festiwal odbędzie się od 10 do 19 maja w ośmiu polskich miastach oraz online (21 maja – 3 czerwca) na stronie mdag.pl. Podobnie jak w poprzednich latach w wielu polskich miastach odbywa się także Weekend z Festiwalem MDAG!

Szczegółowy harmonogram wkrótce!

 

Opisy filmów:

Ciemna strona Mount Everest / Everest Dark

reż. Jeremy Watt
Kanada 2025, 89′

Porywający wizualnie film, ukazujący piękno szczytów Himalajów. Tym razem oglądamy go z rzadkiej perspektywy – Szerpów, bez których nie odbyłaby się żadna wyprawa. Nepalczyk wybiera się na niebezpieczną misję, aby uspokoić górskich bogów, którzy wymagają szacunku do natury. Czomolungma oznacza po nepalsku „Bogini Matka Ziemia”. Turyści ustawiają się w kolejce, żeby „zdobyć” najwyższą górę świata, ale nie wszystkim to się udaje i dlatego Mt. Everest stał się cmentarzem, pełnym zamrożonych ciał.

Słynny himalaista Mingma Tsiri Sherpa, buddysta, łamie słowo dane rodzinie, że nie będzie już się wspinał. Udaje się na ostatnią wyprawę na Mt. Everest, aby oczyścić świętą górę z martwych ciał himalaistów, które zostały tam porzucone. Misja jest trudna. W filmie poznajemy ze szczegółami całą drogę na ten wyjątkowy szczyt.

Ernest Cole: odnaleziona legenda / Ernest Cole: Lost and Found
reż. Raoul Peck
USA, Francja 2024, 105 min

Nominowany do Oscara® reżyser Raoul Peck przybliża życie i twórczość jednego z pierwszych czarnych, niezależnych fotografów w Republice Południowej Afryki. Wczesne zdjęcia Ernesta Cole’a, wstrząsające w momencie publikacji, odsłaniały brutalność apartheidu.

Po ucieczce z RPA w 1966 roku Cole osiedlił się w USA, gdzie intensywnie fotografował Nowy Jork. Był zafascynowany tym, jak kraj mógł być jednocześnie radykalnie inny, a zarazem niepokojąco podobny do kultury segregacji rasowej w jego ojczyźnie. Po jego śmierci w szwedzkim banku odnaleziono ponad 60 000 negatywów na kliszach 35 mm, które przez dekady uważano za zaginione.

Kwiat ośmiu gór / A Flower of Mine
reż. Paulo Cognetti
Włochy, Belgia 2024, 80′

Debiut filmowy Paulo Cognettiego, który po sukcesie ekranizacji swojej książki „Osiem gór” dokumentuje ludzi, którzy żyją z dala od zgiełku dolin, dookoła rozległej góry Monte Rosa, między Piemontem, doliną Aosty i Szwajcarią. Wszystko zaczęło się od suszy, która nawiedziła miejscowość Estoul, położoną na wysokości 1 700 m n.p.m, w której kiedyś mieszkał.

To nie jest film o tym, jak ocalić góry, ale o tym, jak góry mogą ocalić nas. Piękno Alp niezmącone jest tu turystyką masową, a historia, którą przedstawia Cognetti, otwiera się przed nami w ciszy.

One to One: John i Yoko
reż. Kevin Macdonald, Sam Rice-Edwards
Wielka Brytania 2024, 100 min

Film zaskoczy i zachwyci nawet największych fanów Johna Lennona i Yoko Ono. Skupia się na ważnym okresie przemian w ich życiu, gdy w latach 1971–1972 przez 18 miesięcy mieszkali w Nowym Jorku. Wykorzystano tu prywatne archiwa filmowe, zdjęciowe i muzyczne artystów oraz ich przyjaciół.

Film łączy archiwa z nieznanymi wcześniej, nagranymi przez FBI, rozmowami telefonicznymi pary twórców, aby pokazać, w jaki sposób wykorzystywali status gwiazd i otoczyli się ekipą kolorowych nowicjuszy: od Allena Ginsberga po Jerry’ego Rubina.

Pan Nikt kontra Putin / Mr. Nobody Against Putin
reż. David Borenstein, Pasha Talankin
Dania, Czechy 2025, 90′

Pasza jest nauczycielem w małym miasteczku na Uralu. Pracuje w tej samej szkole, do której sam uczęszczał. Ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz. Jego gabinet jest bezpieczną przystanią dla punków i innych buntowników.

Wszystko się jednak zmienia, gdy po agresji na Ukrainę Putin rozpoczyna militaryzację szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka.

Riefenstahl
reż. Andres Veiel
Niemcy 2024, 115 min

Leni Riefenstahl była geniuszką kina w służbie nazistowskiej propagandy. Kontrowersyjna aktorka, a później reżyserka, pozostaje przedmiotem fascynacji i debaty na temat tego, czy jej talent można oddzielić od politycznych poglądów. Historia jej życia oraz wpływu, jaki wywarła na niemiecką kulturę i społeczeństwo, jest kluczem do zrozumienia mechanizmów manipulacji, z którymi obecnie ponownie się borykamy.

Film przedstawia psychologiczny portret Riefenstahl, odsłaniający to, co reżyser nazywa „uwodzicielską naturą faszyzmu”.