Zapraszamy do obejrzenia sześciu hitów 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity w ramach Weekendu z Festiwalem MDAG!

Weekend z 20. Festiwalem Millennium Docs Against Gravity

20-21 maja 2023
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 18 zł / na każdy film, w kasie kina, 16 zł / na każdy film, online: bilety.bok.bialystok.pl

Millennium Docs Against Gravity to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby. Zeszłoroczna hybrydowa edycja przyciągnęła ponad 138 000 widzów! W tym roku festiwal odbędzie się w maju w różnych polskich miastach, a także online (23 maja – 4 czerwca) na stronie mdag.pl.
Aby kino dokumentalne jak najszerzej docierało do polskich widzów, podobnie jak w latach poprzednich, organizowany jest Weekend z Festiwalem MDAG.

Program Weekendu:

20 maja 2023

14:15 I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!” / Szwecja, Dania 2023, 88′
16:00 Całe to piękno i krew / USA 2022, 113′
18:15 Lynch/Oz / USA 2022, 110′

21 maja 2023

15:00 Świat po pracy / Szwecja, Norwegia, Włochy 2023, 81′
16:45 Prawy chłopak / Polska, Szwajcaria 2022, 84′
18:30 Siostrzeństwo świętej sauny / Estonia, Francja, Islandia 2023, 89′

 

Więcej o filmach:

I król rzekł: „Co za fantastyczna maszyna!” / And the King Said, What a FANTASTIC MACHINE
Szwecja, Dania 2023, 88′
reż. Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck

Podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów.
Dowcipny i prowokujący do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie.

Całe to piękno i krew / All the Beauty and the Bloodshed
USA 2022, 113′
reż. Laura Poitras

Nominowany do Oscara niezwykły filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, stającej w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczącej z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach.

Lynch/Oz
USA 2022, 110′
reż. Alexandre O. Phillippe

Co łączy filmy Davida Lyncha z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”? Fascynacja, inspiracja czy obsesja? „Nie ma dnia, abym o tej książce nie myślał” – przyznaje reżyser. Film pokazuje, jak bardzo kultowa książka dla dzieci obecna jest w twórczości wyrosłego z kultury amerykańskiej reżysera. To jednak coś więcej niż tylko niecodzienne spojrzenie na filmowca i jego obsesję – to zapierająca dech w piersiach medytacja nad rolą kina w kształtowaniu naszych marzeń.

Świat po pracy / After Work
Szwecja, Norwegia, Włochy 2023, 81′
reż. Erik Gandini

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób. W Korei Południowej pracuje się 12-14 godzin dziennie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego, Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie bada, co oznacza dziś słowo „praca”.

Prawy chłopak / Polish Prayers
Polska, Szwajcaria 2022, 84 min
reż. Hanna Nobis

Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Film jest kroniką życia bohatera, który pod wpływem miłości zaczyna zadawać pytania o miejsce Boga, seksu i wyznawanych ideałów w swoim życiu.

Siostrzeństwo świętej sauny / Smoke Sauna Sisterhood
Estonia, Francja, Islandia 2023, 89′
reż. Anna Hints

Nagrodzony na festiwalu w Sundance film o grupie kobiet zbierającej się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siły z wspólnoty. Otoczone dymem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale z humoru, mądrości i samoświadomości.

Polecamy trailery!