W ramach festiwalu 37. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na dyskusję z cyklu Rozmowy kulturalne

W trosce o prawdę przekazu. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie?

gościnie: Magda Szpecht, Anna Mierzyńska
moderacja: Edwin Bendyk

24 maja 2023, godz. 20:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Podczas rozmowy poruszymy takie tematy, jak dezinformacja w mediach i w sieci, przeciwdziałanie mowie nienawiści oraz schematy działania trolli internetowych.

Anna Mierzyńska
Analityczka mediów społecznościowych. Specjalizuje się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce oraz manipulacji w sieci, nad którymi prowadzi badania od ponad ośmiu lat. Efektem jej pracy badawczej są dwie książki odnoszące się do tematyki, w tym: „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić” (2022) oraz „Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie” (2022). Dziennikarka OKO.press. Jej badania i publikacje stały się ważnymi źródłami naukowymi na temat dezinformacji, na które powołują się naukowcy i specjaliści w tej dziedzinie.

Magda Szpecht
Reżyserka teatralna, która po wybuchu wojny 24 lutego 2022 roku, postanowiła wrócić do swojego pierwszego zawodu – dziennikarstwa. Porzucając dotychczasowe zajęcia, wybrała drogę Cyber Elfa. Walczącej z rosyjskimi trollami, fake-newsami i dezinformacją cyberaktywistki. Jej codziennym polem bitwy i narzędziami do udostępniania sprawdzonych informacji stały się platformy społecznościowe (Facebook, Instagram, Telegram, YouTube i inne), ale też portale informacyjne, kanały telewizyjne i wiadomości z pierwszej ręki. Wszystko to, aby chronić pierwszą – i może kluczową dla stron wyłączonych z konfliktu – linię frontu: odbywającą się w cyberprzestrzeni walkę o prawdę.

Edwin Bendyk
Dziennikarz, publicysta, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie jest publicystą działu naukowego. Zajmuje się problematyką cywilizacyjną, kwestiami modernizacji, ekologii i rewolucji cyfrowej. Publikuje także w tygodniku „Computerworld”, „Res Publice Nowej”, „Przeglądzie Politycznym”, magazynie „Mobile Internet”, „Krytyce Politycznej” i „Dzienniku Opinii”.
Został także nauczycielem akademickim, w tym wykładowcą w Collegium Civitas (kierownik Ośrodka Badań nad Przyszłością) oraz wykładowcą w Centrum Nauk Społecznych PAN. Jest też członkiem rady Fundacji Nowoczesna Polska oraz rady programowej Zielonego Instytutu. Wchodził w skład komisji rewizyjnej Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W czerwcu 2020 został wybrany na prezesa zarządu Fundacji im. Stefana Batorego.