Zapraszamy na wystawę interaktywną:
W atelier fotograficznym
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wernisaż: 28 kwietnia 2023 r., godz. 18:00
wystawa czynna do 6 sierpnia 2023 r. codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10:00-17:00
wernisaż, niedziele i Europejska Noc Muzeów: wstęp wolny, pozostałe dni: 8 zł
13 maja (Europejska Noc Muzeów) wystawę można zwiedzać w godz. 17:00-24:00, 14 maja wystawa będzie zamknięta dla zwiedzających
W drugiej połowie XIX w. Richard Leach Maddox odkrył suchą emulsję światłoczułą. Patent, który zrewolucjonizował ówczesny świat fotografii i pozwolił, by Kodak pod hasłem „Ty naciskasz przycisk, my robimy resztę” wprowadził na rynek pierwszy prosty aparat fotograficzny. Fotografowanie stało się łatwiejsze i wygodniejsze, a sama emulsja była bardziej trwała. Pozwoliło to na skonstruowanie mniejszych, lżejszych i bardziej zaawansowanych technicznie aparatów. Nowa technologia sprawiła, że fotografowanie stało się szybsze i prostsze. Mniejsze wymiary aparatów pozwoliły fotografom na większą mobilność i na łatwą pracę w plenerze. Jak grzyby po deszczu pojawiały się także zakłady świadczące usługi fotograficzne.
Zainspirowani tą historią otwieramy Atelier Fotograficzne w Centrum im. Ludwika Zamenhofa – wystawę stylizowaną tak, by oddawała charakter dawnego studia fotograficznego. Prezentowane na niej są wielko- i średnioformatowe kamery wykorzystywane głównie od lat 20. do 50. XX w., które do dziś z powodzeniem pełnią swoją rolę.
Do dyspozycji gości przygotowaliśmy tła, elementy scenografii, przebrania i rekwizyty. Chcemy, aby każdy zwiedzający mógł wcielić się w rolę modela, ale też fotografa. Usiąść za jego biurkiem i zajrzeć do szuflad, sprawdzić, co można było znaleźć w ciemni czy jak rozłożyć mieszek aparatu i włożyć kasetę z błoną światłoczułą. Na koniec – zrobić sobie zdjęcie – na przykład smartfonem. Będziemy też organizować sesje fotograficzne przy wykorzystaniu naszych eksponatów – o terminach i sposobie zapisów będziemy informować na naszej stronie na Facebooku.
Ekspozycja powstała w oparciu o zbiór sprzętu fotograficznego Piotra Łukaszuka – białostoczanina, fotografa amatora, miłośnika tradycyjnej metody wykonywania zdjęć aparatami średnio- i wielkoformatowymi, który przy okazji realizacji swojej pasji uzbierał nieco zabytkowego sprzętu fotograficznego, którego często używa. Wiosną 2023 roku postanowił go trochę przewietrzyć i zaprezentować na wystawie.