W ramach 23. Festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na wernisaż wystawy
JACEK ŚWIDZIŃSKI: FESTIWAL
oraz spotkanie wokół wystawy i komiksu „Festiwal” Jacka Świdzińskiego
WERNISAŻ:
27 marca 2025, godz. 18:00
Foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
SPOTKANIE Z ARTYSTĄ:
27 marca 2025, godz. 18:30
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
prowadzenie spotkania: Andrzej Kłopotowski
wystawa czynna do 5 maja 2025
➣ PEŁNY PROGRAM FESTIWALU ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?
W 1955 roku, 10 lat po zakończeniu II wojny światowej, Warszawa osiągnęła swoją przedwojenną liczbę mieszkańców. Odbudowywano Starówkę, stawiano nowe osiedla, życie powoli zaczynało się normalizować. Miasto wciąż było pełne ruin i pustych przestrzeni po wyburzeniach, ale obok nich oddano do użytku Centralny Dom Towarowy, Pałac Kultury i Nauki czy Stadion Dziesięciolecia. Latem tego roku zorganizowano w Warszawie V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń.
W czasie, gdy w dorosłość wchodziło pokolenie, które przyszło na świat w przededniu wojny, po dekadzie życia w pyle, znoju i szarości odbudowy, po dziewięcioletnim zamknięciu na świat za żelazną kurtyną, do Warszawy przyjechało 25 tysięcy obcokrajowców ze 114 państw świata. Przez dwa tygodnie odbywały się pochody, wiece, zawody sportowe, pokazy, koncerty, bale i spontaniczne zabawy. Języki się ze sobą zmieszały, a każdy chciał zobaczyć inny kolor skóry czy powąchać zagraniczne perfumy. Na moment uchyliła się szczelina na świat, który z impetem wdarł się na ulice i wymknął spod kontroli rządzących.
Wezwania do festiwalowego współzawodnictwa pracy, fasady udekorowane antywojennymi hasłami, nieustające propagandowe nawoływanie skontrastowane z jazzem, tętnem afrykańskich bębnów, różnorodnością strojów i swobodą obyczajów napędzały szał tego czasu. Energię i ciekawość, które narodziły się w tym spotkaniu, rozsadzając polityczne ramy festiwalu, jego uczestnicy wspominają nawet dziś, po siedemdziesięciu latach.
Na wystawie zostaną zaprezentowany grafiki z komiksu “Festiwal” (wyd. Kultura Gniewu, 2023), za który Jacek Świdziński otrzymał Paszport “Polityki” w kategorii Książka (po raz pierwszy przyznany za komiks) oraz jego najnowszego komiksu “Brzask” (wyd. Muzeum Karykatury w Warszawie, 2025).
Jacek Świdziński (ur. 1988) – kulturoznawca, członek grupy Maszin, autor komiksów (m.in. „A niech cię, Tesla!”, „Zdarzenie. 1908”, „Wielka ucieczka z ogródków działkowych”, „Powstanie – film narodowy”, „Brzask”). Dwukrotny laureat nagrody za najlepszy polski album komiksowy na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Za komiks „Festiwal” opowiadający o 5. Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie z 1955 roku otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii Książka oraz nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Literackiej Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego. W latach 2017-2023 współpracował z „Przekrojem”, jest komiksowym felietonistą internetowego magazynu o kulturze Dwutygodnik.com.