Zapraszamy na przedpremierowy pokaz thrillera politycznego i jednego z najlepszych filmów ostatniego festiwalu w Wenecji, wyróżnionego tam nagrodą specjalną!

TATAMI

28 lipca 2024, godz. 18:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 25 zł / normalny, 20 zł / specjalny “rodzinny” (min. 3 os.) – w kasie kina i na https://bilety.bok.bialystok.pl/

 

Tatami
Gruzja / USA 2023, 105′
reż. Guy Nattiv, Zar Amir Ebrahimi
obsada: Arienne Mandi, Zar Amir Ebrahimi, Jaime Ray Newman, Nadine Marshall, Ash Goldeh

Leila, gwiazda irańskiego judo, ma szansę zdobyć pierwszy złoty medal dla swojego kraju na mistrzostwach świata. Za jej sukcesami stoi trenerka i była zawodniczka Maryam. Wśród rywalek jest reprezentantka Izraela i to z nią być może Leila zmierzy się w końcowej rozgrywce.

Politycznie taka konfrontacja byłaby nie do przyjęcia dla irańskich władz. Leila musi więc dokonać wyboru. Czy ugiąć się pod presją wysłanników reżimu, o co błaga ją Maryam? Czy też samotnie walczyć – nie tylko o mistrzowski tytuł, lecz o godność, honor i wolność osobistą? Surowe represje za nieposłuszeństwo grożą zarówno Leili i Maryam, jak i ich rodzinom. Podczas zawodów ważą się losy obu kobiet.

Film spotkał się ze świetnym przyjęciem na licznych festiwalach. Na MFF w Wenecji w 2023 roku zdobył Premio Brian (Brian Award) za wartości demokratyczne. Nagroda przyznawana jest od 2006 roku, a jej nazwa pochodzi od słynnego filmu „Żywot Briana”. Na innym ważnym festiwalu, w Tokio (2023), film zdobył Specjalną Nagrodę Jury, a Zar Amir Ebrahimi wyróżniono za najlepszą rolę żeńską. Reakcje prasy i innych mediów też były pełne uznania, a często wręcz entuzjastyczne.