Zapraszamy na letni koncert z cyklu Tarasowo-Koncertowo:

Yankel Band: Z tancbudy Szai Magnata

14 lipca 2023, godz. 18:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
bilety: 40 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ oraz na bilety.bok.bialystok.pl

 

Projekt muzyczny „Z tancbudy Szai Magnata” inspirowany żydowską muzyką przedwojennej Europy Wschodniej przygotowany został specjalnie na festiwal Łódź 4 Kultur 2017. Z tej okazji została wydana płyta Yankel Band & Roberta Stefańskiego “Z tancbudy Szai Magnata. Hava nagila, czyli radujmy się”.

Utwory związane z żydowskim folklorem grywane były na weselach i podczas różnorodnych rodzinnych uroczystości, także na bałuckich i śródmiejskich podwórkach, a już z pewnością w kabaretach i tancbudach przedwojennej Łodzi, gdzie na co dzień gościła klezmerska muzyka. Niektóre utwory zostały skomponowane już po wojnie przez znakomitych artystów. Na koncercie nie zabraknie utworów Daniela Galaya czy Beli Kovacsa (m.in. dedykowanego Giori Feidmanowi, znanemu argentyńskiemu wykonawcy muzyki klezmerskiej). Miłośnicy tradycyjnych klezmerskich brzmień mogą liczyć także na tradycyjne, choć na nowo zaaranżowane melodie. Będzie też swingowy evergreen “Bei mir bist du shein” (Dla mnie jesteś piękna) zagrany w stylu gipsy swing, zawierający rozbudowane sola skrzypiec i gitary.

Zespół dwukrotnie wystąpił na festiwalu ”Warszawa Singera” w 2018 i 2019 roku, IV Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona w Płońsku (2020) i na “Chanukowym muzycznym klezmerowaniu” w Centrum Dialogu (Łódź 2021).

 

Skład zespołu:

Robert Stefański – klarnet,
Krzysztof Kociszewski – gitara,
Radosław Wróbel – gitara basowa,
Gracjan Andrasz – skrzypce.