Zapraszamy na koncert w ramach 12. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata:

Sw@da x Maxim x Niczos: Bahato
afterparty: Sw@da Dj set, Semprey DJ set

21 października 2023, godz. 21:30
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 30 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu koncertu), do kupienia w kasach kina Forum i CLZ oraz na bilety.bok.bialystok.pl

pełny program festiwalu

 

Singiel “Bahato” to spotkanie ponad granicami muzycznymi i językowymi oraz nowe rozdanie w karierze Sw@dy, polsko-kolumbijskiego producenta nominowanego do Fryderyka za zeszłoroczną płytę “SAD”z Karoliną Cichą. W swojej muzyce łączy on wpływy obu kultur, zestawiając ze sobą dźwięki zarówno podlaskie, jak i latynoskie. Reggaeton spotyka się tu z tradycyjnym śpiewem, ludowymi instrumentami i rapem, by opowiedzieć uniwersalną prawdę ulicznej muzyki: trudne warunki nie stoją na przeszkodzie, by żyć na bahato. A jak się żyje pełnią życia w białostockiej faweli? Piosenka, jak i cały projekt, to opowieść o lokalnym kolorycie. O mniejszościach zamieszkujących region. O przemycie wódki. O sprzeciwie wobec władzy. O miłości. O obezwładniającym basie, który porywa do tańca.

O tym m.in. śpiewa Niczos, wokalistka znana m.in. z Hajdy Bandy oraz rapuje Maxim, weteran lokalnej sceny hiphopowej, z którymi Sw@da stworzył wyjątkową muzyczną symbiozę, kontrastując barwy głosów, flow i dialekty na tle charakterystycznego karaibskiego rytmu. “Bahato” jest jedną z pierwszych prób wprowadzenia mikrojęzyka podlaskiego do hiphopowego świata. To język kojarzony z pieśniami ludowymi, wciąż żywy – do dzisiaj posługują się nim mieszkańcy historycznego Podlasia.

Piosenka zapowiada dłuższy materiał stworzony wspólnie przez trójkę artystów i zgłębia różne tradycje rytmiczne. EP-ka ukaże się jesienią nakładem wytwórni Tańce, która promuje nowoczesną polską muzykę zakorzenioną w klubowych rytmach i dźwiękach muzyki ludowej.

Sw@da to Wikson Szczygieł, czołowy podlaski producent muzyczny i kompozytor czerpiący z bogatej, wielokulturowej tkanki północno-wschodniej Polski i odwołujący się w swojej twórczości do tradycji polskich, białoruskich, tatarskich, żydowskich i litewskich i łączący je ze współczesnymi brzmieniami charakterystycznymi dla muzyki elektronicznej, popularnej i hip hopu.

Semprey to krakowski DJ i producent, który zgłębia gatunki muzyki klubowej z basowego spektrum. Inspiruje się muzyką ze wschodniego wybrzeża Stanów, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, brytyjskim hard drumem czy trapem, ale nie stroni od bardziej klasycznych brzmień techno, house’u i jungle.

Jako DJ miksuje eklektycznie. Klasyczne 4×4 tnie niczym numery z Jersey. Żongluje tempami. Doprawia numerami z list przebojów. Semprey ma smykałkę do przerabiania popowych numerów, zmieniając je w swoje autorskie kawałki, w których spotykają się wszystkie jego muzyczne zainteresowania. Efektem jest zawsze energetyczna bomba.