W ramach obchodów 80. rocznicy powstania w getcie białostockim „Białystok 1943” zapraszamy na spotkanie z Benem Midlerem, bohaterem książki “Ostatni Białystoker”, i jej autorką Martą Sawicką-Danielak.

17 sierpnia 2023, godz. 18:00
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny
publikację będzie można kupić podczas spotkania

prowadzenie: Magdalena Rigamonti

Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami – oboje urodzili się w Białymstoku, ich rodziny żyły tuż obok siebie w centrum, a oni sami, choć w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy – Wąskiej. Przez dwa lata rozmawiali za pośrednictwem Internetu, a potem spotkali się w Stanach, gdzie do dziś mieszka Ben. Na bazie jego wspomnień powstała barwna, fabularyzowana opowieść, którą zamieszkują też inne historyczne postaci różnych wyznań i narodowości – jak choćby nastoletnia Fela Raszkin czy Samuel Pisar. To opowieść, która budzi do życia gwarny, międzynarodowy i wielokulturowy przedwojenny Białystok – „najbardziej żydowskie miasto, jakie znam” – jak mówi Ben, “z jego smakami, odgłosami, zapachami”. To jego białostockie, szczęśliwie, pełne miłości dzieciństwo dało mu siłę do przeżycia getta i sześciu obozów koncentracyjnych. Bo dokładnie 27 czerwca 1941 roku, w dniu jego 13 urodzin, gdy żydowski chłopiec wkracza w dorosłość i szykuje się na bar micwę, do Białegostoku ponownie wkroczyli Niemcy i zgotowali najstraszniejszy dzień w historii miasta, zabijając około 2000 osób, paląc żydowską dzielnicę i Wielką Synagogę. Ben widział to wszystko na własne oczy, a mimo tego jego dalsze losy, mądrość i optymizm dają nadzieję, że nawet po Zagładzie życie może trwać dalej – w pełni i w zachwycie. Bo Ben nie ma w sobie nic z męczennika i jest wspaniałym przykładem współczesnego bohatera – nie z brązu, ale heroicznego w codzienności.

By poznać go poznać osobiście przyjdźcie 17 sierpnia o godz. 18:00 do Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku.

Spotkanie z Benem i Martą Sawicką-Danielak poprowadzi ceniona dziennikarka, Magdalena Rigamonti.

“Spotkanie dwóch światów – tego, który nie może pamiętać, i tego, który nie chce rozpamiętywać. Pokazane z wrażliwością, empatią i świadomością, że życie bywa bardzo bliskie śmierci i że trzeba się spotykać, póki jeszcze są ci, którzy ocaleli.”
Bernadetta Darska, krytyczka literacka, literaturoznawczyni

“Życie w cieniu Zagłady świeci tutaj mocno i jasno.”
Paulina Małochleb, literaturoznawczyni, krytyczka literacka

 

 

 

patronat: POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich