Zapraszamy na spotkanie z autorami nominowanymi do 32. Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego!

31 marca 2023 r.
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

godz. 18:00 – najlepsza książka roku, prowadzenie: Karolina Wierel
godz. 19:30 – najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku, prowadzenie: Piotr Janicki

 

Nominowani do nagrody literackiej w kategorii najlepsza książka roku:

Paweł Gorszewski: „Uczulenia”
Wydawnictwo Forma, Szczecin 2022
Paweł Gorszewski (ur. w 1980 r. w Białymstoku) – pedagog, logopeda. Mieszka w Białymstoku. Laureat Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Białystok dla Nauczycieli Animatorów Kultury (2012); stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku (2009, 2022). Publikował m.in. w: „Bluszczu”, „Czasie Kultury”, „Ekspresie Białostockim” i almanachu „Epea”. Wydał zbiory opowiadań: „Szelest szarości” (2004) „Niecierpiące zwłoki” (FORMA 2009) i tom poetycki „Uczulenia” (FLiHB / FORMA 2022). Jego opowiadania znalazły się w antologiach współczesnych polskich opowiadań „2011” (FORMA 2011), „2014” (FORMA 2014) i „2017” (FORMA 2017).
wforma.eu

Marcin Mokry: „Żywe linie nowe usta”
Biuro Literackie, Kołobrzeg 2022
Marcin Mokry (ur. w 1980 roku w Gliwicach). Zadebiutował w 2017 roku tomem „czytanie. Pisma”. W 2019 roku wydał nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia poemat „Świergot”, który zdobył także nagrodę w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii Beletrystyka, publicystyka, reportaż (2020). Od 2019 roku realizuje wspólnie z Karoliną Wiśniewską projekt kulturalno-społeczny „Dings”.
biuroliterackie.pl

 

Nominowani do nagrody literackiej w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:

Anouk Herman: „Right into pod tramwaj”
Instytut Literatury, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Łódź – Kraków 2022
Anouk Herman (ur. w 1998 r.). Debiutował publikacją w antologii Nowego Dokumentu Tekstowego 2021 „Pragnienie”. Mieszka w Katowicach. Laureat wyróżnienia w konkursie Podaj Frazę zorganizowanego przez Instytut Literatury w Krakowie.
nowynapis.eu

Julek Rosiński: „streszczenie pieśni”
Biuro Literackie, Kołobrzeg 2022
Julek Rosiński (ur. w 2001 r.) Pisze wiersze. Laureat 14. edycji Połowu oraz konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne 2020”. Publikował w „Dwutygodniku”, „Wizjach”, „Małym Formacie”, „Wakacie”, „Kontencie”, „Stonerze Polskim”, „Rzyradorze”, „8. Arkuszu Odry”. W 2022 roku nakładem Biura Literackiego ukaże się jego pierwsza książka poetycka. Właśnie wprowadził się na warszawski Tarchomin.
biuroliterackie.pl

Jakub Sęczyk: „Święta pracy”
Instytut Literatury, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi, Łódź – Kraków 2022
Jakub Sęczyk (ur. w 1993 r.) Teksty poetyckie i krytyczne publikował m.in. w „Odrze”, „Kontencie”, „Stonerze Polskim”, „Nowym Napisie”, „Wizjach”, „Drobiazgach”, „Czasie Literatury”, „biBLiotece” i „Tlenie Literackim”. Debiutował w antologii „Połów. Poetyckie debiuty 2019” (Biuro Literackie, 2020). Laureat Nagrody Specjalnej w XXVI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina i IV Ogólnopolskiego Konkursu na Książkę Literacką „Nowy Dokument Tekstowy”. Wolny elektron w inicjatywnie wydawniczej papierwdole.
biuroliterackie.pl

Paweł Stasiewicz: „Oprawa skórzana”
Wydawnictwo papierwdole, Ligota Mała 2022, K.I.T Stowarzyszenie Żywych Poetów, Brzeg 2022
Paweł Stasiewicz jest nie tylko poetą, ale także docenianym artystą wizualnym. Swoje prace pokazywał m. in. w konnektor – Forum für Künste (Niemcy) czy fofa Gallery (Kanada). Brał udział w festiwalach m. in. w códec – Festival de Vídeo Y Creaciones Sonoras (Meksyk) czy videomedeja – Museum of Contemporary Art of Vojvodina (Serbia). Zdobył Szpilman Award 2014 (Berlin), a za film „No signal” otrzymał Minute Trophy Award (Brazylia). Związany z Żyrardowem.
nakanapie.pl

 

Prowadzący:

Karolina Wierel
Kulturoznawczyni, literaturoznawczyni, adiunktka w Zakładzie Studiów nad Kulturą i Mediami Uniwersytetu w Białymstoku. Interesuje się twórczością katastroficzną i postapokaliptyczną, motywem księgi w kulturze, relacją kultura-literatura-film, historią oralności i piśmienności oraz współczesnymi prądami myślowymi w filozofii kultury, a szczególnie nową humanistyką, humanistyką ekologiczna, posthumanizmem, postsekularyzmem.

Piotr Janicki
Współtwórca i redaktor zina poetyckiego cycgada.art.pl (2005–2010). Autor tomów poetyckich: „Nadal aksamit” (Agencja Wydawnicza Agar 2006), „Wyrazy uznania” (2014) i „13 sztuk” (2016) nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, „psia książka” (Wydawnictwo J 2018), Spis treści (wraz z Adamem Kaczanowskim, Wydawnictwo Warstwy 2020), „Ćwiczenia muzyczne albo księga muz napisane przeze mnie na gruzach cesarstwa Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn.” (Wydawnictwo J 2021), współautor, wraz z Bartkiem Kalinką, płyty „Boży rok” (2007). Urodził się w roku 1974 w Białymstoku, mieszka w Supraślu.

 

Kandydata do nagrody za 2022 rok z ustalonej listy nominacji wskaże – w formie opinii przedkładanej Prezydentowi Miasta Białegostoku – kapituła w pełnym składzie: Dawid Bujno, Marek Kochanowski, Marta Koronkiewicz, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Zofia Król, Piotr Paziński oraz sekretarz – Danuta Anna Pieciul.

Wręczenie nagrody odbędzie się 14 kwietnia 2023 r.

 

Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.