Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Rozmowy kulturalne, tym razem z artystką i aktywistką Janą Shostak porozmawia Mike Urbaniak!

Rozmowy kulturalne: Jana Shostak & Mike Urbaniak

21 września 2023, godz. 18:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

 

ROZMOWY KULTURALNE to cykl spotkań Białostockiego Ośrodka Kultury, w ramach którego zapraszamy wyjątkowe osobowości związane z kulturą, sztuką, nauką, działalnością społeczną. Naszymi gośćmi i gościniami są artyści/stki, naukowcy, aktywiści, społecznicy. Cykl powstał w 2020 roku w trakcie trwającej pandemii jako spotkania online, ale z czasem spotkania zaczęły się odbywać stacjonarnie.

 

Jana Shostak – doktora sztuki, która od 2020 jest aktywistką. Realistka, która żąda niemożliwego. Wierzy w skuteczność sztuki, solidarność, siłę współpracy w kulturze. Od 2016 roku świadomie używa mediów masowego przekazu jako platformy do rozpowszechnienia swoich działań ze sfery sztuki / aktywizmu. Współreżyserka niepowstałego jeszcze filmu „Miss Polonia”. Reprezentuje obywatelską inicjatywę „Partyzanka”, która pomaga osobom zmuszonym do ucieczki z powodów politycznych z Białorusi do Polski oraz przez 7 miesięcy wspierała osoby zmuszone do ucieczki z Ukrainy w ramach inicjatywy “Stewardessy Pokoju”. Uczestniczka wystaw w Polsce i za granicą.

Codziennie o 18:00 (do końca rewolucji i o jeden dzień dłużej) współtworzy pomnik czasowy „minuta krzyku dla Białorusi”.

Laureatka m.in.: Paszportów “Polityki”, nagród na festiwalach Młode Wilki’16, Festival In Out, Rybie Oko, nominowana do nagród Spojrzenia, Vordemberge-Gildewart. Kandyduje do Sejmu RP jako kandydatka bezpartyjna z listy Lewicy.

Mike Urbaniak – dziennikarz kulturalny, krytyk, publicysta i felietonista. Autor kilkuset wywiadów prasowych i radiowych. Był m.in. dziennikarzem „Przekroju” i Polskiego Radia. Od lat pisze do „Wysokich Obcasów”, weekendowego magazynu Gazeta.pl i polskiej edycji „Vogue”, gdzie prowadzi także podcast Open Mike. Niedawno ukazała się jego nowa książka „Inny Poznań. Rozmowy z osobami LGBT+”.