W ramach cyklu Psychoanalityczne Spotkania Filmowe „W głębi” zapraszamy na pokaz  najnowszego dzieła trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland oraz na spotkanie z reżyserką!

Psychoanalityczne Spotkania Filmowe “W głębi”: Zielona granica + spotkanie z Agnieszką Holland

22 września 2023, godz. 19:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5

BILETY WYPRZEDANE – zapraszamy na seanse repertuarowe od 22 września!

Spotkanie poprowadzi Iza Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej

Bezpośrednio przed pokazem zostanie zaprezentowany krótkometrażowy animowany dokument “W lesie są ludzie” (10′) stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości – Szymona Ruczyńskiego.

Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej.

Film “W lesie są ludzie” zdobył nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego na 63. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

„Zielona granica” to najnowsze dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland, którego światowa premiera odbędzie się na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. To opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem.   Film reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot” i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones” uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. „Zielona Granica” jest opowieścią fikcją, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny i aktualny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym. „Zielona granica” tylko w kinach od 22 września.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych. W obsadzie międzynarodowej koprodukcji wystąpili m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Cykl Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi” odbywa się we współpracy działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF-u „GAG” z Izabelą Trybus – psychoterapeutką pracującą w nurcie psychoanalitycznym. Współorganizatorem cyklu jest Podlaskie Koło Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Podlaskie Koło PTPP na FB