Rumuński Instytut Kultury w Warszawie oraz Białostocki Ośrodek Kultury / Kino Forum zapraszają na wspólną, filmową wyprawę do Rumunii. W programie filmy doceniane, nagradzane, które wciągają, dają do myślenia, rozbawią – potrafią zaciekawić wytrawnych miłośników kina rumuńskiego, ale również nowych widzów!

Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego w Białymstoku

9 – 12 października 2023
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety na każdy z filmów: 18 zł / w kasie kina, 16 zł / online: bilety.bok.bialystok.pl

HARMONOGRAM PROJEKCJI:

9 października
18.30 BERLINER | THE CAMPAIGN
(Marian Crișan) RO 2020, 93′
20.30 ÎNTREGALDE | ÎNTREGALDE
(Radu Muntean) RO 2021, 104’

10 października
18.15 LUDZIE CZYNU | OAMENI DE TREABĂ
(Paul Negoescu) RO/BG 2022, 105’

11 października
18.15 CZŁOWIEK I PIES | OM CĂINE
(Ștefan Constantinescu) RO/BG/SE/DE 2020, 108’

12 października
18.30 POKAZ RUMUŃSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, 90’
20:30 NIEPOKALANA | IMACULAT
(Monica Stan, George Chiper-Lillemark) RO 2021, 114’

O FILMACH:


BERLINER | THE CAMPAIGN
(Marian Crișan) RO 2020, 93’

Viorel, cichy, uczciwy traktorzysta z małego miasteczka w zachodniej Rumunii, przypadkowo spotyka Mocanu, znanego polityka ubiegającego się o miejsce w Parlamencie Europejskim. Ten drugi zauważa, że pobyt u “typowej, rumuńskiej rodziny” może pozytywnie wpłynąć na jego wizerunek, więc postanawia zostać u Viorela przez pozostały czas trwania kampanii. Czy ten sprytny zabieg pomoże mu uporać się z zarzutami o korupcję?

Luźno oparty na książce Gabriela Andronache “Ich bin ein Berliner” film przedstawia zderzenie dwóch, skrajnie różnych światów. Wytyka politykom zakłamanie i oportunizm, w ciekawy sposób pokazując, jak mało wiedzą o prawdziwym życiu.


CZŁOWIEK I PIES | OM CĂINE
(Ștefan Constantinescu) RO/BG/SE/DE 2020, 108’

Po tajemniczym SMS-ie od nieznanego numeru, Doru wraca z Göteborga do Konstancy, swojego rodzinnego miasta. Jego powrót zbiega się w czasie z wybuchem pandemii koronawirusa, która pogrąża świat w chaosie. Mężczyznę napędza przede wszystkim zazdrość o żonę, która podobno go zdradza. Mimo braku dowodów, bohater prowadzi własne, drobiazgowe śledztwo, które zwiększa jego niepokój.

“Człowiek i pies” to minimalistyczny dramat o mężczyźnie w średnim wieku, przeżywającym kryzys. To jednak także opowieść o wszystkich mieszkańcach Wschodniej (i Środkowo-Wschodniej) Europy, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy, pozostawiając za sobą swoją rodzinę. Film Ștefana Constantinescu wnikliwie analizuje ten szczególny stan alienacji i osamotnienia.


ÎNTREGALDE | ÎNTREGALDE
(Radu Muntean) RO 2021, 104’

FF w Trieście 2022: Najlepszy film
MFF w Hajfie 2021: Najlepszy film międzynarodowy

Maria, Ilinca i Dan to koledzy z pracy, którzy biorą udział w dorocznej wyprawie humanitarnej. Przed końcem roku wsiadają do SUVa i z torbami pełnymi jedzenia i podarków jadą dzielić się z potrzebującymi. Tym razem ruszają do górskiej wioski Întregalde. Po drodze napotykają starszego człowieka, który prosi o podwiezienie do położonego w górach tartaku. Spełnienie tego dodatkowego dobrego uczynku ma nieprzyjemne konsekwencje. Wyobrażenia o empatii i niesieniu pomocy zostają brutalnie skonfrontowane z rzeczywistością…

Najnowszy film Radu Munteana (“Wtorek, po świętach”, “Alice T.”, “Papier będzie niebieski”) to trzymająca w napięciu opowieść o granicach hojności, prawdziwych powodach altruizmu i o tym, kto tak naprawdę korzysta z tak zwanej dobroczynności. W istotnej dla fabuły roli staruszka wystąpił Luca Sabin — aktor nieprofesjonalny, autentyczny mieszkaniec wioski Întregalde.


LUDZIE CZYNU | OAMENI DE TREABĂ

(Paul Negoescu) RO/BG 2022, 105’

FilmFestival Cottbus 2022: Nagroda dla najlepszego aktora (Iulian Postelnicu)

Ilie ma prawie 40 lat i jest szefem policji w małej wsi w północnej Rumunii, niedaleko granicy z Ukrainą. Chociaż w wiosce dzieją się podejrzane rzeczy, a burmistrz i ksiądz są częścią siatki przemytników papierosów, Ilie wyspecjalizował się w dostrzeganiu tylko tego, co mu najbardziej odpowiada. Kiedy burmistrz każe mu pilnować miejsca, w którym odbywa się przemyt, Ilie naiwnie przekonuje samego siebie, że nic tam się nie dzieje. Ale popełnia błąd i jego życie ulega radykalnej zmianie.

Postrzegam go zarówno jako dobrego, jak i złego. Jest to postać, którą potrafię zrozumieć, bo znajduję w niej wiele z siebie. Dlatego patrzę na tego bohatera zarówno ze współczuciem, jak i krytycznym okiem – mówi o Ilie reżyser filmu, Paul Negoescu. “Ludzie czynu” to film nieoczywisty, płynny gatunkowo, plasujący się gdzieś między thrillerem a czarną komedią. To nowe, przewrotne spojrzenie na odwieczną walkę dobra ze złem i na pytanie: ile złych czynów zmienia nas w złego człowieka?


NIEPOKALANA | IMACULAT

(Monica Stan, George Chiper-Lillemark) RO 2021, 114’

MFF w Wenecji 2021: Nagroda Luigi De Laurentiisa dla najlepszego debiutu, Nagroda GdA Director’s Award
Transilvania International Film Festival 2022: Nagroda FIPRESCI
Rumuński kandydat do Oscara 2023

Młoda Daria rozpoczyna odwyk, aby pozbyć się nałogu, w który wpędził ją ukochany, odsiadujący czteroletni wyrok w więzieniu. Dziewczyna trafia do zamkniętego, bardzo męskiego świata, w którym niełatwo jest zachować niewinność. To arena prowokacji i psychologicznych przepychanek, w której czuły gest może stanowić wstęp do agresji.

Nagrodzony na Festiwalu w Wenecji film został oparty na doświadczeniach reżyserki Moniki Stan i sfilmowany w klaustrofobicznym formacie 4:3. Współreżyser, George Chiper-Lillemark, jest znanym operatorem filmowym, odpowiedzialnym m.in. za zdjęcia do głośnego filmu Touch Me Not. Film był rumuńskim kandydatem do Oscara 2023.


KRÓTKIE FILMY RUMUŃSKIE:

czas trwania zestawu: 90’

SMUTEK | KAIMÓS
(Sarra Tsorakidis) RO 2020, 28’
Czterdziestolatka wraca do kraju, aby pożegnać zmarłą matkę. Otoczona rodziną, czuje się bardziej samotna niż kiedykolwiek, a poczucie winy wynikające z długiej nieobecności sprawia, że chce cofnąć się w czasie i znów być nastolatką. Życie jednak toczy się dalej, a rzeczywistość jest taka, że matka już nigdy jej czule nie skarci, bez względu na to, jak źle się zachowa.

HISTORIE MIŁOSNE ZASŁYSZANE W TRASIE | PRIN ORAȘ CIRCULĂ SCURTE POVEȘTI DE DRAGOSTE
(Corina Gabriela Dașoveanu) RO 2021, 22’
Historia pary przechodzącej kryzys małżeński. 36-letnia Lila jest kierowcą taksówki, a Dani – amatorem wędkarstwa. W swojej pracy kobieta jest świadkiem kilku historii miłosnych, bardzo odmiennych od jej własnych doświadczeń…

TROFEUM MŁODOŚCI | TROFEUL TINEREȚII
(Răzvan Oprescu) RO 2019, 15’
Nostalgiczna podróż do czasów dzieciństwa. Bohater odwiedza mieszkanie dziadków, z którymi spędzał dawniej dużo czasu, zagląda do dawnych komunistycznych term, gdzie bywał w każde wakacje i wspina się w górach, które były celem mozolnych wędrówek małego chłopca. Żadne z tych miejsc nie wygląda już tak, jak kiedyś.

POSTAW SIĘ NA MOIM MIEJSCU | PUNE-TE ÎN LOCUL MEU
(Laura Georgescu Baron) RO 2022, 6’ (film animowany)
Zmęczony codzienną rutyną Bobo czuje, że byłby szczęśliwszy w innej skórze. Jednak metamorfoza, na którą się zdecyduje, szybko wymyka się spod kontroli. Czy wyśnione szczęście sprawi, że będzie zadowolony?

SPADEK | MOȘTENIREA
(Marian Fărcuț) RO 2022, 14’
Prowincjonalne rumuńskie miasteczko. Petre mówi policji, że starszy mężczyzna, którym się opiekował, zmarł tego ranka. W drodze powrotnej do domu próbuje uporać się z zaplanowaniem najbliższych dni. Będzie to jednak duże wyzwanie…