Wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie zapraszamy na Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego, który zaprezentuje białostockiej publiczności historie cichych bohaterów oraz – czasem poetyckie, czasem sarkastyczne – spojrzenie na rumuńskie społeczeństwo, przed i po upadku komunizmu.
Przegląd Nowego Kina Rumuńskiego
18 – 22 października 2024
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 20 zł / normalny, 18 zł / specjalny bilet “rodzinny” (min. 3 osoby) – w kasie kina i online: https://bilety.bok.bialystok.pl/
Podczas przeglądu będzie można zobaczyć m.in. film “Na północ“, w którym reżyser Mihai Mincan zderza ze sobą różne kultury. To opowieść o skomplikowanej intrydze snutej na pokładzie transatlantyku, której celem jest ukrycie przed wścibskimi spojrzeniami rumuńskiego pasażera na gapę. “Drukowanymi literami” to film Radu Jude, zdobywcy Złotego Niedźwiedzia z 2021 roku za “Niefortunny numerek lub szalone porno”. Tym razem rumuński twórca wydobywa na światło dzienne postać mało znanego opozycjonisty, który kreślił kredą hasła oporu wobec komunistycznego reżimu. Anca Damian zachwyciła polską widownię takimi filmami, jak “Droga na druga stronę”, “Moon Hotel Kabul” (nagroda za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym) czy “Marona – psia opowieść” (zwycięzca Konkursu Filmowych Odkryć na Festiwalu Młode Horyzonty). W ramach przeglądu będzie można zobaczyć jej najnowszą animację pt. “Wyspa“, która została zainspirowana opowieścią o Robinsonie Crusoe. Zwieńczeniem przeglądu będzie pokaz rumuńskich filmów krótkometrażowych. W zestawie są m.in. fabularne “Urlopowe ćwiczenia“ Lary Ionescu – wakacyjna opowieść o odbudowywaniu rodzinnych relacji oraz niezwykła animacja “Suruaika” reż. Vlad Ilicevici, Radu C. Pop z kotami w rolach głównych.
HARMONOGRAM PROJEKCJI:
18 października
18.00 WYSPA | L’ILE
reż. Anca Damian, Rumunia/Belgia/Francja 2022, 84’
19 października
18:00 DRUKOWANYMI LITERAMI | TIPOGRAFIC MAJUSCUL
reż. Radu Jude, Rumunia 2020, 128’
20 października
18:45 MIĘDZY REWOLUCJAMI | BETWEEN REVOLUTIONS
reż. Vlad Petri, 2023, 69′
21 października
18.00 NA PÓŁNOC | SPRE NORD
reż. Mihai Mincan, Rumunia/Francja/Grecja/Bułgaria/Czechy 2022, 123’
22 października
18:15 RUMUŃSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE – zestaw pięciu rumuńskich krótkich metraży
POGRZEB KOTA | PISICA MOARTĂ
(Ana Maria Comănescu) RO 2023, 20’
WSZYSCY KREWNI | TOATE NEAMURILE
(Alexandra Diaconu) RO 2022, 24’
SURUAIKA | SURUAIKA
(Vlad Ilicevici, Radu C. Pop) RO 2022, 10’
ĆWICZENIA ZE WSPÓLNYCH WAKACJI | EXERCIȚIU DE CONCEDIU
(Lara Ionescu) RO 2022, 22’
DWA SŁOWA, TRZY KŁAMSTWA | DOUĂ VORBE, TREI MINCIUNI
(Ioachim Stroe) RO 2022, 22’
Opisy filmów:
Wyspa reż. Anca Damian
Rumunia, Belgia, Francja, 2022, 84’
Muzyczna baśń o micie Robinsona Crusoe, w której Mały Książę spotyka Monty Pythona. Robinson jest lekarzem, a jego samotność na wyspie opanowanej przez migrantów, organizacje pozarządowe i strażników jest dobrowolna. Ratuje Piętaszka, jedynego ocalałego rozbitka z łodzi nielegalnych uchodźców. Podczas swojej podróży po wyspie Robinson napotyka niezwykłe istoty i staje wobec dziwnych wydarzeń. Poprzez poezję wizualną i symbolikę zmierzy się z bieżącymi sprawami w świecie, w którym każdy szuka swojego raju.
Nagrody i wyróżnienia
· Nominacja do Crystal Award, Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy
· Nominacja do nagrody Big Screen, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie
· Nominacja do Grand Prix, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Ottawie
Drukowanymi literami reż. Radu Jude
Rumunia, 2020, 128’
Rumunia, 1981 rok. W komunistycznej Rumunii u władzy jest Nicolae Ceaușescu. To on, przy pomocy Narodowej Telewizji, pisze oficjalną historię. Mugur Călinescu, szesnastoletni wyrostek, zapisuje na ścianach inną historię: hasła oporu wobec reżimu pisane kredą, drukowanymi literami. Jego czyny zostały opisane w opasłym tomie akt Securitate, która obserwowała go, zatrzymała, przesłuchiwała i w końcu zniszczyła. Związek tych dwóch historii, sekretnej i publicznej, osobistej i wspólnej, wydobywa postać mało znanego bohatera na światło dzienne 30 lat po upadku komunizmu
Nagrody i wyróżnienia
– Nagroda Stowarzyszenia Krytyków Filmowych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii
– Nominowany w kategorii Najlepszy Film na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gijón, nominowany w konkursie “Poznaj sąsiadów” na Festiwalu Filmowym w Salonikach.
Między rewolucjami reż. Vlad Petri
Rumunia, Katar, Iran, Chorwacja, 2023, 69’
Dwie kobiety rozdzielone przez rewolucje polityczne nawiązują korespondencję, rzucając wyzwanie odległości i niepokojom społecznym.Maria i Zahra spotykają się po raz pierwszy na Uniwersytecie Medycznym w Bukareszcie w latach 70. Gdy pewna staje się możliwość zmian politycznych w Iranie, Zahra opuszcza swoją przyjaciółkę, wraca do kraju i bierze udział w tamtejszych wydarzeniach. Przez kolejne dziesięć lat komunikują się jedynie listownie. Ich słowa opisują walkę kobiet o bycie usłyszanymi, społeczeństwa przechodzące radykalne zmiany i nierozerwalną przyjaźń, a wszystko to w kontekście dwóch rewolucji.
Nagrody i wyróżnienia
– Nagroda FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, Forum, 2023
– Specjalne Wyróżnienie Jury na ZagrebDox, Konkurs Regionalny, 2023
– Nagroda FIPRESCI i nagroda dla najlepszego filmu w sekcji Romanian Film Days na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transilvania, 2023
Na Północ reż. Mihai Mincan
Rumunia, Francja, Grecja, Bułgaria, Czechy, 2022, 123’
Film oparty na prawdziwej historii. Jest rok 1996, rzecz dzieje się na pełnym morzu. Podczas swojej wachty na pokładzie transatlantyckiego statku Joel, religijny marynarz z Filipin, znajduje Dumitru, nielegalnego pasażera z Rumunii, ukrytego pomiędzy kontenerami. Jeżeli Dumitru zobaczą tajwańscy oficerowie dowodzący statkiem, może zostać wyrzucony za burtę. Joel postanawia, że w wyrazie wdzięczności dla Boga ukryje nielegalnego pasażera. Zaczyna się niebezpieczna zabawa w kotka i myszkę. Kiedy członkowie załogi, jego przyjaciele, a nawet sam Bóg zaczynają odwracać się do niego plecami, Joel zdaje sobie sprawę, że musi sam zmierzyć się z brutalnym przeznaczeniem.
Nagrody i wyróżnienia
· Premio Bisato D’Oro dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji
· Specjalne wyróżnienie na Festiwalu Filmowym Al Este
· Nagroda Publiczności na Les Films de Cannes à Bucarest
RUMUŃSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE – zestaw pięciu rumuńskich krótkich metraży
Pogrzeb kota reż. Ana Maria Comănescu, 2023, 20 min.
Tragiczna śmierć należącego do Roberta kota Ioana postrzega jako możliwość pogłębienia relacji ze swoim partnerem. Pogrzeb nabiera jednak dziwnego charakteru, gdy dołącza do nich jego nowa dziewczyna.
Wszyscy krewni reż. Alexandra Diaconu, 2022, 24 min
Epidemia rozdzieliła w Rumunii wiele rodzin. Pomimo różnego rodzaju restrykcji, jedna z takich rodzin próbuje utrzymać kontakt zarówno z tradycją, jak i z krewnymi mieszkającymi za granicą, nawet w czasie pogrzebu. Prócz nowoczesnych technologii pomaga im w tym czarny humor.
Suruaika reż. Vlad Ilicevici, Radu C. Pop, 2022, 10 min
Kipu jest luksusowym szoferem w mrocznym mieście, gdzie ulice pełne są samochodów i czarnych kotów. Po tym, jak przypadkowo przejechał całą rodzinę małej kotki o imieniu Suruaika, Kipu adoptuje ją i robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić jej bezpieczeństwo. W miarę jak miłość Kipu do Suruaiki rośnie, rośnie też jej ciało, a ulice stają się coraz bardziej zatłoczone czarnymi kotami, nowymi ofiarami niezliczonych małych tragedii.
Ćwiczenia ze wspólnych wakacji reż. Lara Ionescu, 2022, 22 min
Po wielu latach rozłąki Ana i jej mama spotykają się ponownie podczas wakacji nad morzem. Morze i dzika przyroda odbudowują rodzinne relacje zawieszone w czasie.
Dwa słowa, trzy kłamstwa reż. Ioachim Stroe, 2023, 22 min
Zespół policjantów filmuje rekonstrukcję morderstwa. Głównym bohaterem jest jeden z dwóch oskarżonych. Stopniowo jednostka policji przechodzi przez wszystkie wydarzenia, które miały miejsce w noc morderstwa. Sprawy zaczynają się robić podejrzane, gdy wchodzą do domu ofiary. Okazuje się, że zeznania oskarżonego różnią się od tego, co naprawdę się wydarzyło. To sprawia, że komisarz działa w bardzo wątpliwy sposób.